Jarosław: cykl koncertów muzyki dawnej

Utwory zapisane w polskich karczmach przez niemieckiego kompozytora okresu baroku - Georga Philippa Telemanna i zapisane przez niego tańce polskie złożą się na koncert, który w sobotę wieczorem rozpocznie cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu”. Wystąpi zespół Orkiestra Czasów Zarazy.

pixabay.com/Firmbee

Jak poinformowali organizatorzy cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu” ma być poszerzeniem zaplanowanego tradycyjnie na sierpień festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni”, który jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się od 1993 roku.

Cykl „Muzyka Dawna w Jarosławiu” współorganizowany jest przez: Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i województwo podkarpackie.

Składające się na program cyklu koncerty, połączone z komentarzami słownymi, poruszać będą różnorodne zagadnienia muzykologiczne i historycznie, także w wymiarze lokalnym.

W koncercie inauguracyjnym, który zabrzmi w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich w Jarosławiu, wystąpi zespół Orkiestra Czasów Zarazy. Koncert będzie poświęcony tematowi tzw. stylu polskiego w muzyce.

„Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego okresu na początku XVIII wieku – wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwijała się wówczas w Rzeczpospolitej na tle straszliwych spustoszeń powstałych na skutek wojny i epidemii. Koncert ten pozwoli również wprowadzić ciekawe wątki lokalne: czas wojny północnej w Jarosławiu czy niecodzienne instrumentarium, mające pokrycie w źródłach miejskich mówiących o działających w Jarosławiu cechach muzyków”

– wyjawił rzecznik Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu Łukasz Słotwiński.

Na pierwszy z cyklu koncert złożą się utwory zapisane w polskich karczmach przez Georga Philippa Telemanna, kiedy ten podróżował po Polsce z dworem dworzanina króla Augusta II - hrabiego Promnitza, oraz utwory z odkrytego w 1987 rękopisu zawierającego muzyczne notatki kompozytora z lat 1717–1722, w tym m.in. 31 tańców polskich.

Wstęp na koncert jest wolny, jednak ze względu na ograniczenia epidemiczne liczba miejsc jest ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Koncert będzie też transmitowany online.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbywać się będą aż do października (w międzyczasie zaplanowano festiwal „Pieśń naszych korzeni”). Artyści występować będą w kamienicy Orsettich w Jarosławiu, a także w pochodzącym z XVI stulecia dawnym dworze obronnym – Lamusie w Hawłowicach Górnych i w pałacu w Zarzeczu, będącym niegdyś siedzibą rodu Dzieduszyckich.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Jarosław #Orkiestra Czasów Zarazy #Muzyka Dawna #kultura

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo