Kiedy pracownicy wrócą do biur?

https://filarybiznesu.pl/tempo-szczepien-okresli-przyblizony-czas-powrotu-do-biur/a10112

Polcom
Polcom Polcom

Dalszy rozwój pandemii i tempo szczepień będą miały kluczowy wpływ na zdefiniowanie kierunku rozwoju rynku biurowego w kolejnych miesiącach - przyznają eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W) w podsumowaniu pierwszego kwartału 2021 r. na warszawskim rynku powierzchni biurowych.

Aktywność najemców utrzymuje trend spadkowy od początku trwania pandemii. W pierwszym kwartale 2021 roku zawarli oni umowy o łącznej powierzchni 109 tys. mkw. Taki wynik jest skutkiem m.in. trzeciego lockdownu oraz niestabilności gospodarczej wywołanej przez pandemię Covid-19.

Eksperci firmy podkreślają także, że sytuacja na rynku powierzchni biurowych zależy w dużej mierze od tempa szczepień oraz rozwoju pandemii.

- Warto zaznaczyć, że jesteśmy obecnie w punkcie, w którym poszczególne kraje zaczynają stopniowo wracać do normalności dzięki masowym programom szczepień. Państwa takie jak USA, Wlk. Brytania czy Izrael osiągnęły już wysoki poziom zaszczepienia populacji, który umożliwił im na odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki, dzięki czemu wiele firm zdecydowało się na wdrożenie procesów stopniowego przywrócenia pracy w biurach. W naszej opinii może to stanowić ważny bodziec do wznowienia procesów wynajmu powierzchni biurowej wstrzymanych przez pandemię, których efekty będziemy mogli obserwować na przełomie 2021 i 2022 roku

mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research w C&W.

Całkowita aktywność najemców na warszawskim rynku była niższa o 21% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Popyt netto, czyli nowe umowy i ekspansje, w pierwszym kwartale 2021 r. odpowiadał za ok. 70% wszystkich zawartych umów i był zbliżony do poziomu zarejestrowanego w analogicznym okresie w ubiegłym roku.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

Maciej Pawlak
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo