Słowacja luzuje obostrzenia dot. Covid-19

Dziś na posiedzeniu rząd Słowacji zdecydował o zniesieniu od następnego dnia stanu wyjątkowego, który obowiązywał w kraju od siedmiu miesięcy w związku z pandemią. Decyzja ma związek z uchwaleniem przez parlament ustawy o mobilizacji gospodarczej, pozwalającej na wprowadzanie ograniczeń sanitarnych.

myshoun / CC0

Odejście od stanu wyjątkowego oznacza, że w całym kraju przestanie obowiązywać godzina policyjna, która ograniczała wychodzenie z domów w godzinach 21-1. Nie obowiązuje także zakaz zgromadzeń. Pozostałe restrykcje związane z funkcjonowaniem gospodarki, kultury i sportu władze mogą wprowadzać dzięki uchwalonej w piątek przez parlament i natychmiast podpisanej przez prezydent Zuzanę Czaputovą ustawy o mobilizacji gospodarczej.

Stan wyjątkowy pozwalał na wydawanie lekarzom nakazu pracy w szpitalach oraz zamawianie bez przetargów leków i środków ochrony bezpośredniej. Umożliwiał też wypłatę wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia bezpośrednio z budżetu z pominięciem resortu zdrowia.

Informując o zniesieniu stanu wyjątkowego, premier Eduard Heger powiedział, że epidemia trwa nadal i dlatego obywatele muszą przestrzegać istniejących ograniczeń. Zachęcał ich również do szczepień.

Stan wyjątkowy obowiązywał na Słowacji od początku października 2020 r. Od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany, ostatnio 26 kwietnia.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo