Wielkie wycofanie wojsk USA z Afganistanu

Stany Zjednoczone wycofały wszystkich swoich żołnierzy z bazy lotniczej w Kandaharze w południowym Afganistanie, jednej z największych w tym kraju - poinformowali dziś przedstawiciele afgańskich władz.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Baza nie została nam oficjalnie przekazana, ale mogę potwierdzić, że (amerykańskie siły) opuściły ją w środę" - powiedział rzecznik afgańskiej armii w Kandaharze, Chodża Jaja Alawi.

"Przekazali wszystkie obiekty siłom afgańskim"

- poinformował dyrektor lotniska w Kandaharze.

Formalne przekazanie ma nastąpić po Id al-Fitr (Eid al-Fitr), trwającym do soboty muzułmańskim święcie na koniec ramadanu, miesiąca postu w islamie – przekazali ci dwaj afgańscy przedstawiciele.

W pewnym okresie baza w Kandaharze była drugą co do wielkości bazą amerykańskich i międzynarodowych sił w Afganistanie. Prowincja Kandahar to dawny bastion talibów na południu kraju; w ostatnich miesiącach była sceną starć między talibskimi bojownikami a siłami rządowymi.

W czwartek rozpoczęło się trzydniowe zawieszenie broni między obiema stronami z okazji Id al-Fitr po kilku tygodniach intensywnych starć w całym kraju.

W Afganistanie wzrost przemocy nastąpił 1 maja, kiedy to USA miały wycofać swój liczący 2,5 tys. żołnierzy kontyngent. Stany Zjednoczone i NATO zobowiązały się do wycofania wszystkich pozostałych oddziałów do 11 września, kiedy przypada 20. rocznica ataków terrorystycznych w USA, po których nastąpiła amerykańska interwencja zbrojna w Afganistanie.

Wojsko amerykańskie ogłosiło we wtorek, że dotychczas wycofano z Afganistanu do 12 proc. personelu wojskowego.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat #USA

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo