Premier wspomina Witolda Pileckiego. "Najdzielniejszy z dzielnych"

"120 lat temu na świat przyszedł Bohater, najdzielniejszy z dzielnych" - przypomniał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, wspominając Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki
Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu na północy Rosji. Uczestnik wojny 1920 r. i kampanii 1939 r., był oficerem Związku Walki Zbrojnej i AK. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć. Zamordowany w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r.

- Za każdym razem, gdy zagraniczni goście odwiedzają gmach przy Alejach Ujazdowskich, cieszę się, że jedna z sal w Kancelaria Premiera od 3 lat nosi Jego imię, bo to dobra okazja, by na chwilę zatrzymać się pod tablicą i przypomnieć niezwykłą historię Rotmistrza

- wskazał premier Morawiecki, dodając:

Polska pamięta, a dzięki znakomitej pracy prowadzonej od kilku lat przez Instytut Pileckiego, polskie instytucje kultury, historyków i naukowców oraz dyplomatów Witold Pilecki stopniowo zajmuje należne mu miejsce w pamięci świata.  Cześć Jego Pamięci!

 

Źródło: niezalezna.pl

#historia #Polska

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo