Będzie remont domku Ryszarda Kapuścińskiego

Na czwartkowej sesji Rady Miasta zapadła decyzja o przyznaniu 2 milionów złotych na remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Powstanie w nich centrum reportażu. W jednym z nich po wojnie mieszkał Ryszard Kapuściński.

podrozujacarodzina.pl

Stołeczni radni na czwartkowej sesji Rady Miasta przeznaczyli 2 miliony złotych na generalny remont dwóch zabytkowych domków fińskich na Polu Mokotowskim. W odnowionych wnętrzach powstanie planowane od lat centrum reportażu. W popadających w ruinę domkach, w latach powojennych młodość spędził, zwany "cesarzem reportażu" Ryszard Kapuściński.

W budynku, w którym mieszkał publicysta odbywać się będą wydarzenia kulturalne i warsztaty. Wyremontowany zostanie również drugi domek, który także będzie służył miastu. Decyzję stołecznych radnych popiera rodzina pisarza.

"Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał"

– napisały córka Rene Maisner i żona Alicja Kapuścińska.

Remont fińskich domków jest częścią większego projektu, jakim jest modernizacja jednego z największych, warszawskich parków - Pola Mokotowskiego.


Ryszard Kapuściński był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Od 1962 pracował dla Polskiej Agencji Prasowej jako stały korespondent zagraniczny w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Zmarł 23 stycznia 2007 r. w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Drewniane, fińskie domki zostały podarowane Warszawie w 1945 roku przez Związek Radziecki. Ich największe zachowane skupisko to osiedle Jazdów. Na Polu Mokotowskim zostały tylko dwa, niezamieszkane i popadające w ruinę domy. Ich remont przewidziany w projekcie modernizacji parku, którego założenia powstały w konsultacjach społecznych w 2016 roku. Obok wyremontowanych domków powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo