Premier: Wzmocnić rolę rodziny. O finansach sprzed 2015 roku - "system dziurawy jak durszlak"

"Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając że za kilka dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu zostanie przedstawiona kontynuacja programu mającego na celu wsparcie polskich rodzin. "Ten system był dziurawy jak durszlak" - powiedział z kolei o systemie finansów publicznych, którego naprawę próbuje od 2015 roku wdrażać jego rząd.

Premier Mateusz Morawiecki
screen TVP Info

Rodzina jako podstawa

W czasie międzynarodowej konferencja V4+ COALITION PRO FAMILIA szef polskiego rządu powiedział, że "rodzina jest absolutnie podstawową komórką społeczną".

To w niej wykuwają się pierwsze wyobrażenia, pragnienia. To tam rodzi poczucie bezpieczeństwa, poczucie stabilności, miłości i tam rodzi się po prostu człowiek

 - zaznaczył premier. Jak dodał - "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym".

"Międzynarodowy Dzień Rodziny niech będzie takim symbolem i sygnałem posłanym całemu światu, że dla nas rodzina jest fundamentem, jest bardzo ważna" - wskazał szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w czasach III RP rodzina była traktowana nieco po macoszemu. "Ta polityka Polski zdziecinniałej, jakby powiedział Brzozowski, czy Polski takiego pogodnego dogasania, albo - jak mówiliśmy, czy jak niektórzy komentatorzy mówili 'ciepłej wody w kranie', to była droga donikąd. To nie była droga wzmacniania polskiej rodziny" - ocenił premier.

Pozatykać dziury w durszlaku

Jak zaznaczył, "to nie był przypadek, że w roku 2015 zmieniliśmy nazwę z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z tym akcentem podstawowym na rodzinę".

Przyznał, że bardzo ważne są piękne chęci i szlachetne idee oraz wola polityczna, ale "bez zdolności do finansowej przebudowy architektury państwa byłyby, jak niedokończony dom, czy dom o paru piętrach, ale bez wykończenia, bez możliwości zamieszkania".

Morawiecki powiedział, że prawdziwym fundamentem i rewolucyjną zmianą był program, który mógł zadziać się dzięki przebudowie, albo mówiąc wprost - naprawie systemu finansów publicznych".

Ten system był dziurawy jak durszlak

- ocenił premier.

Zaznaczył, że "przed 2015 rokiem nie było pieniędzy, ponieważ nikt nie zadał sobie trudu, żeby doprowadzić do jego usprawnienia, uszczelnienia".

Podkreślił, że "rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawy przystąpił do tych prac i pozyskał dodatkowe źródła finansowania w skutecznej walce z różnego rodzaju patologiami rynków, patologiami systemu finansów publicznych". "Dzięki temu rozpoczęliśmy nasz program, którego kontynuacje przedstawimy za parę dni w ramach prezentowania Polskiego Ładu" - podkreślił.

W konferencji biorą także udział minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister Stanisław Szwed i Barbar Socha, a także ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujący się sprawami rodzin.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Coalition Pro Familia #Koalicja dla rodziny #Grupa V4 #Grupa Wyszehradzka #rodzina #Mateusz Morawiecki #ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo