Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 1:3 w 90+9. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Robert Lewandowski z rzutu karnego • • •

Polski bank coraz bardziej eko

Dzięki nowoczesnym technologiom Bank Pekao umożliwia zastąpienie tradycyjnej komunikacji papierowej elektroniczną. Zmniejszenie zapotrzebowania na papier pozwala na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych. W ten sposób bank staje się coraz bardziej eko i zachęca klientów do rezygnacji z papieru, czyli działań paperless.

mat. pras.

Paperless to przemyślana strategia jednego z wiodących banków w naszym kraju, wychodząca naprzeciw ekologicznym tendencjom w kierunku działań konsekwentnie zmierzających do ochrony środowiska poprzez ograniczenie wykorzystywania zasobów naturalnych. 

Elektroniczny obieg dokumentów wygrywa

Takie działania Pekao nie dziwią, skoro, jak wynika z ubiegłorocznego raportu Green Generation autorstwa Mobile Institute i Izby Gospodarki Elektronicznej, 3/4 spośród przebadanych firm w Polsce ujęło ekologię w swojej strategii i zaplanowało działania na rzecz ochrony środowiska, a 67 proc. już działa w tym obszarze. Jednym z najważniejszych takich działań jest minimalizowanie liczby drukowanych dokumentów. Tego typu ograniczenia wiążą się z poważnym stopniem skażenia naszej atmosfery CO2 i innymi gazami cieplarnianymi. Ponadto wpływ na podjęcie takich decyzji ma również restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej, dotycząca także naszego kraju. Nakłada się na to efekt trwającej od ponad roku pandemii koronawirusa. Jedną z przemian, wynikających z wielomiesięcznego lockdownu dużej części gospodarki, jest dynamiczny rozwój e-commerce oraz pracy zdalnej (home office). Wszystko to m.in. sprawia, że w wielu firmach standardowy obieg dokumentacji, jakim fizyczne przekazywanie dokumentów między zatrudnionymi pracownikami, już nie wystarczy. Skoro rośnie liczba dokumentów, a pracownicy pracują przynajmniej częściowo w swoich domach, nie tylko w biurze, firmy coraz chętniej korzystają z elektronicznego obiegu dokumentów.

Dotyczy to także banków, w tym Pekao, i ich działań wobec klientów, którzy dzięki e-komunikacji ze swoim bankiem mogą dbać o swoje finanse już bez konieczności wizyt w oddziale banku, oszczędzając przy tym miejsce w domach, archiwizując korespondencję z bankiem w formie elektronicznej zamiast papierowej.

Pekao zachęca klientów do rezygnacji z papieru 

Dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii Pekao umożliwia zastąpienie tradycyjnej komunikacji papierowej komunikacją elektroniczną. Pozwala to na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych. Co ciekawe, ideologia paperless cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów banku, który tłumaczy, że bankowość i ochronę środowiska wbrew pozorom łączy bardzo dużo. Bank Pekao ma 5,7 mln klientów. Jeszcze do niedawna każdy z nich co miesiąc otrzymywał pocztą tradycyjną różnego rodzaju informacje dotyczące swoich rachunków. 

Wystarczy proste przeliczenie. Jeśli założyć, że w każdej przesyłce tego typu była tylko jedna strona, a zazwyczaj jest ich więcej, to łącznie daje to 11 383 ryzy papieru. Gdyby ułożyć je jedna na drugiej, to stos liczyłby 569 m wysokości, tj. prawie dwa razy tyle, ile liczy wieża Eiffla. Pomyślmy. Do wytworzenia tak dużej ilości papieru konieczne jest wykorzystanie wielu zasobów: drewna, wody oraz energii. Co więcej, podczas transportu emitowany jest CO2. Czy to konieczne? Na szczęście nie. Nowe technologie pozwalają oszczędniej gospodarować zasobami. 

– Edukujemy klientów i zachęcamy ich do wspólnego dbania o środowisko naturalne. Z tym komunikatem docieramy do odbiorców naszych tradycyjnych przesyłek poprzez nadruk na kopertach. Zachęcamy ich do rezygnacji z papierowej korespondencji. Wykorzystujemy w tym celu również kanały zdalne. Stworzyliśmy specjalną stronę www.pekao.com.pl/epapier, na której krok po kroku wyjaśniamy, jak zmienić korespondencję papierową na elektroniczną. Dokonanie zmiany jest możliwe w oddziale, w serwisie Pekao24 lub w aplikacji PeoPay. Z radością notujemy coraz większe zainteresowanie klientów tą ideą

– mówi Joanna Grzędowska, ekspert w Departamencie Innowacji i Płatności w Banku Pekao SA. 

Nowe rozwiązania także na czas pandemii

Pekao od wielu lat wykorzystuje nowe rozwiązania i proponuje klientom e-komunikację z wykorzystaniem dokumentów w formie elektronicznej. Oprócz potwierdzania części dyspozycji w oddziale w aplikacji PeoPay lub poprzez komunikację SMS bank wdrożył również kolejne rozwiązania. Dzięki nim klienci mogą otrzymać m.in. potwierdzenie odnowienia polisy czy zaświadczenia o rachunkach, transakcjach, wynagrodzeniach w formie elektronicznej. Pekao, w trosce o środowisko naturalne, udostępnia niemal całą komunikację z klientami w serwisie Pekao24 i aplikacji PeoPay. Wspiera ochronę środowiska i promuje podejście eko także w procesach sprzedaży kredytów, wdrażając rozwiązania istotnie ograniczające zużycie papieru. Z danych banku wynika, że w 2020 roku już co druga pożyczka gotówkowa była zrealizowana przez Pekao w kanałach elektronicznych, bez używania papieru, a dokumenty kredytowe wraz z umową klienci akceptowali w bankowości elektronicznej. W ubiegłym roku bank wprowadził także możliwość akceptacji umowy i dokumentów kredytowych elektronicznie, w trakcie procesowania pożyczki w placówce. 

W ten sposób Pekao promuje swoje ekopodejście, ale również dba o bezpieczeństwo klientów i pracowników w okresie pandemii. 

Wśród zalet rezygnacji z papierowej korespondencji jest jej szybsze otrzymanie niż pocztą tradycyjną oraz stały dostęp do wyciągów poprzez kanały zdalne. Podobnie w przypadku dokumentów kredytowych – klienci oszczędzają czas, bo nie muszą już przychodzić do oddziału i podpisywać dokumentów w formie papierowej. Dokumenty są przy tym zabezpieczone hasłem i klienci mają pewność, że informacje nie trafią w niepowołane ręce.    
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo