Nagroda im. Pileckiego za książkę historyczną

13 maja 2021 r. przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Instytut Pileckiego inauguruje Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego przyznawaną za książkę historyczną. Termin zgłoszeń upływa 13 czerwca.

pixabay.com/Free-Photos

Nagroda przyznawana będzie za książki, które ukazały się w minionym roku w językach polskim lub angielskim w trzech kategoriach: naukowa publikacja historyczna, reportaż historyczny oraz książka reporterska ukazująca przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka.

Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę - które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.

W międzynarodowej kapitule nagrody znajdują się historycy, korespondent wojenny i autor biografii "Ochotnika do Auschwitz" Jack Fairweather, dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński oraz reprezentujący Rodzinę Pileckich Krzysztof Kosior, prawnuk rotmistrza.

Nagroda, której partnerem jest Muzeum Auschwitz, dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zgłoszenia mogą dokonać autorzy, wydawcy lub osoby prywatne, jak również osoby fizyczne, osoby prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Termin zgłoszeń upływa 13 czerwca.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie Instytutu Pileckiego.

W dniu 120. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego planowane są także inne działania upamiętniające jego postać: w mediach społecznościowych Instytutu zostanie zaprezentowana cyfrowa kopia oryginalnej metryki chrztu Witolda Pileckiego, odnalezionej w rosyjskim archiwum. Delegacja Instytutu złoży także kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego w al. Wojska Polskiego.

Witold Pilecki urodził się 30 kwietnia 1901 roku kalendarza juliańskiego, czyli 13 maja obowiązującego obecnie kalendarza gregoriańskiego w miejscowości Ołoniec w północnej Rosji, w Karelii, niedaleko jeziora Ładoga. Jego ojciec, Julian Pilecki, pracował tam w leśnictwie. Metrykę chrztu badacze z Instytutu Pileckiego odnaleźli w wyniku kwerendy katalogów archiwów w Petrozawodzku (stolica Karelii), Moskwie oraz Petersburgu. Znajdowała się ona w aktach chrzcielnych petersburskiego kościoła Św. Katarzyny, któremu podlegał Ołoniec. Do momentu odnalezienia metryki chrztu naukowcy mieli wątpliwości co do dokładnej daty urodzenia, dokument potwierdza, że Witold Pilecki na pewno urodził się 13 maja 1901 roku.

Pilecki został ochrzczony 14 maja przez kapucyna, ojca Juwenalisa Jaźwca (1836–1914), imiona świeckie Adolf Jan. Ojciec Juwenalis Był zakonnikiem w klasztorze w Łomży, w 1861 roku został aresztowany w Suwałkach za głoszenie patriotycznych kazań, zesłany do guberni archangielskiej. Posługiwał wśród katolików w guberniach archangielskiej oraz ołonieckiej, głównie wśród zesłańców. Zmarł i jest pochowany w Wilnie.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#rotmistrz Witold Pilecki #Instytut Pileckiego #książka

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo