Matura: dzisiaj geografia i języki obce

Maturzyści przystąpią dzisiaj rano do pisemnego egzaminu z geografii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/moinzon

Geografia należy na maturze do grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. Chęć zdawania geografii zadeklarowało 53,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 19,9 proc. z nich.

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest zaś obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Od lat najczęściej wybieranym przez nich językiem obcym jest angielski. W tym roku wybrało go ok. 95 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Egzamin z języka angielskiego na tym poziomie podstawowym został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu - 6 maja.

Drugi w kolejności wyborów maturzystów wśród języków obcych na poziomie podstawowym jest język niemiecki - chce go zdawać 10,5 tys. tegorocznych absolwentów, a trzeci rosyjski - wybrało go 3,8 tys. absolwentów. Pozostałe trzy języki (francuski, hiszpański i włoski) na poziomie podstawowym chce zdawać łącznie 1,4 tys. absolwentów.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#edukacja #matura

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo