Papież chce biednego Kościoła

  

W czasie spotkania z dziennikarzami papież Franciszek podkreślił, że chciałby, aby Kościół był otwarty na potrzeby ludzi ubogich. Nie obyło się też bez zaskoczeń. Na co dzień powściągliwi ludzie mediów dziś reagowali niezwykle żywiołowo i wznosili okrzyki „niech żyje papież”.

- Jestem papieżem , ale to Chrystus jest w centrum – podkreślił papież Franciszek podczas spotkania z grupą ok 5 tysięcy przedstawicieli mediów w auli Pawła VI.

Podkreślając rolę mediów we współczesnym świecie papież nawoływał dziennikarzy aby nie zapominali o biednych.

– Chciałbym biednego Kościoła i Kościoła dla biednych – oświadczył papież Franciszek.

(fot. Piotr Kotomski)

Wspominając konklawe, papież wyjaśnił, że jego imię odnosi się do Franciszka z Asyżu – człowieka pokoju. Ojciec Święty żartował też, że niektórzy kardynałowie sugerowali, że powinien wybrać imię Klemens XV, aby wyraźnie odnieść się do postaci papieża Klemensa XIV, który w 1773 r. przeprowadził kasatę zakonu jezuitów.

- Kiedy liczba głosów dochodziła do dwóch trzecich i zaczęło się robić niebezpiecznie, kardynał Hummes objął mnie, ucałował i powiedział: Nie zapomnij o ubogich. I wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu - opowiadał papież.

Kliknij poniżej i zobacz relację ze spotkania papieża z dziennikarzami:Po słowach skierowanych do wszystkich dziennikarzy papież przywitał się z grupą pracowników watykańskiego. Wśród nich była Hiszpanka Cristina Del Olmo. 

- Byłam niesamowicie podekscytowana podczas tej krótkiej rozmowy. Jak dotąd nie widziałam się nigdy z Jorgem Bergoglio i bardzo czekałam na to spotkanie. Ogromne emocje. On sam wielokrotnie był w Madrycie. Rozmawialiśmy po hiszpańsku i powiedziałam mu, żeby się modlił za nas. Franciszek mi odpowiedział "wy módlcie się za mnie". Prawda, posłuszeństwo i dobroć - ten przekaz do dziennikarzy był czymś spektakularnym. Wierzę, że Franciszek jest blisko każdego z nas – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl Cristina Del Olmo.

(fot. Piotr Kotomski)
Kliknij poniżej i zobacz relację ze spotkania papieża z dziennikarzami:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Władze Gdańska wymyśliły sobie ankietę o Westerplatte. Wiemy, ile kosztowało badanie!

Westerplatte - teren Wojskowej Skladnicy Tranzytowej z 1939 r. Na zdjęciu ruiny koszar / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Na początku lipca do drzwi gdańszczan zapukali ankieterzy, którzy zasypywali mieszkańców miasta pytaniami dotyczącymi Westerplatte. Wiadomo już, że cała akcja była w rzeczywistości badaniem opinii publicznej, prowadzonym przez Uniwersytet Gdański na zlecenie władz miasta. W końcu dowiedzieliśmy się, ile kosztowała ankieta...

Zanim przejdziemy do sedna, przyjrzyjmy się przez chwilę samej ankiecie. Na jakie pytania mieli odpowiadać mieszkańcy Gdańska?

Oto kilka przykładów:
1. Jak ocenia Pan(i) stan zagospodarowania terenu Westerplatte?
2. Obecnie trwa dyskusja i spór między władzami Gdańska (samorządem) a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwem) na temat tego, jak ma wyglądać przyszły kształt zagospodarowania tego terenu oraz kto ma być jego właścicielem i zarządcą. Czy interesuje się Pan(i) tym i śledzi Pan(i) tę sprawę w mediach?
3. Władze Gdańska sprzeciwiają się planom przejęcia od Miasta terenu Westerplatte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (państwo). Czy popiera Pan(i) ten sprzeciw?

Sama ankieta wzbudziła niemałe poruszenie. Szybko pojawiły się również pytania o to, ile kosztowało przeprowadzenie badania. Gdańska radna PiS Joanna Cabaj wystąpiła z interpelacją w tej sprawie do władz miasta.

„W odpowiedzi na interpelację informuję, że przeprowadzenie przez Uniwersytet Gdański konsultacji społecznych w formie badania opinii publicznej mieszkańców Gdańska dot. Westerplatte to wydatek dla Miasta Gdańska w wysokości 33 210 zł brutto.”
- napisał zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borowski.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl