Krzysztof Szczerski w nowej roli. "Do misji ambasadorskiej przy ONZ jestem przygotowany"

Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego - Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. - Uważam, że do misji ambasadorskiej przy ONZ jestem przygotowany - powiedział Szczerski. Jak dodał, placówkę obejmie w wakacje.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sejmowa komisja spraw zagranicznych podczas środowego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego - Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Po posiedzeniu w rozmowie z dziennikarzami Szczerski powiedział, że jest zadowolony z decyzji komisji. "Cieszę się bardzo, bo dla mnie to było bardzo istotne, żeby jechać na placówkę z takim mandatem, który można tylko uzyskać w polskim parlamencie, czyli po dyskusji z różnymi siłami politycznymi, bo funkcja ambasadora, to nie jest funkcja reprezentująca po prostu rząd, ale państwo polskie we wszystkich jego barwach, we wszystkich odcieniach, także politycznych" - stwierdził. "Moim głównym zadaniem będzie tam prezentowanie polskiej polityki, którą formułuje dzisiaj pan prezydent i polskie MSZ" - podkreślił.

"Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem po tej dzisiejszej decyzji komisji, ja powinienem udać się do Nowego Jorku w czasie wakacji"

- powiedział. "Do wakacji na pewno jeszcze funkcjonuje w obecnym statusie w Pałacu Prezydenckim. Ta zmiana powinna nastąpić przed wrześniem, bo we wrześniu zaczyna się ten najbardziej gorący okres pracy w ONZ - przygotowania do Zgromadzenia Ogólnego i rozpoczęcie Zgromadzenia Narodowego, więc to już jest ten moment, kiedy powinien być tam nowy polski ambasador" - podkreślił.

"Uważam, że do misji ambasadorskiej przy ONZ jestem przygotowany" - zapewniał. "Ona odpowiada także mojemu profilowi ostatnich lat" - dodał.

"To jest jedna z tych placówek, które odwiedzałem najczęściej w ciągu ostatnich sześciu lat. Na pewno kilkanaście razy byłem w ONZ w tych ostatnich sześciu latach i osobiście, i towarzysząc panu prezydentowi. Uważam, że to jest miejsce, do którego przez ostatnie lata się konsekwencje przygotowałem pracując w Pałacu Prezydenckim"

- mówił Szczerski.

Zapytany, kto zastąpi go w na stanowisku szefa Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, odpowiedział, że taką decyzję podejmie już prezydent Andrzej Duda, bo - jak dodał - są rozważane różne kandydatury.

Obecny szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski zastąpi na tym stanowisku Joannę Wronecką, która zgodnie z postanowieniem prezydenta z 25 lutego zostanie odwołana z dniem 31 maja b.r. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał ją na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.


Przedstawiający kandydaturę Szczerskiego wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk podkreślał doświadczenie przyszłego ambasadora RP przy ONZ w polityce międzynarodowej, w tym pracę w roli podsekretarza stanu w MSZ, kierowaniu Biurem Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta oraz funkcji szefa gabinetu prezydenta. Wawrzyk podkreślał także dorobek naukowy Szczerskiego, który w 2018 r. uzyskał tytuł profesora oraz znajomość czterech języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.

Szczerski natomiast zapewniał, że placówka przy ONZ jest mu najlepiej znana z uwagi na zaangażowanie Polski w prace ONZ w ostatnich latach i osobiste kilkunastokrotne wizyty w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przypominał o towarzyszeniu prezydentowi podczas wystąpień na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz przygotowaniu polskich stanowisk w trakcie członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

"Dzięki moim pobytom w Nowym Jorku udało mi się także poznać osobiście większość z osób kierujących dzisiaj ONZ, w tym sekretarza generalnego Antonio Guterresa oraz jego zastępców"

- mówił przyszły ambasador RP przy ONZ.

Szczerski dziękował także obecnej ambasador Joannie Wroneckiej za zaangażowanie w prace na rzecz Polski i ONZ, która to praca - jak mówił - została dostrzeżona i potwierdzona otrzymaniem stanowiska przedstawiciela ONZ ds. Libanu.


 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA #ONZ #Krzysztof Szczerski

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo