Białystok: łąki kwietne dla najmłodszych

Przy dwudziestu placówkach edukacyjnych - szkołach i przedszkolach - w Białymstoku powstaną łąki kwietne - poinformował na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dawid Gromadzki/UM Białystok

Powstanie łącznie około tysiąca metrów kwadratowych łąk: wielokwiatowych, słonecznikowych, z roślinami miododajnymi, także specjalnymi dla motyli.

Łąki powstają na skrawkach terenów zielonych. We wtorek przygotowane wcześniej nasiona wysiewali - na inauguracji akcji - podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Krakowskiej według instruktażu pracownika departamentu gospodarki komunalnej urzędu miejskiego.

To pilotażowa akcja z placówkami edukacyjnymi. "Zobaczymy, jak się ten projekt przyjmie" - powiedział prezydent. Dodał, że łąki przy szkołach to niejako kontynuacja projektu łąk kwietnych w mieście, które cieszą się dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony mieszkańców. "Dlatego też rozszerzamy ten projekt" - mówił prezydent.

Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych Dorota Rodziewicz powiedziała, że łąka kwietna wpisuje się w działania tej placówki.

"Dzieci wybrały łąkę wielokwiatową (...) mogą poznawać różne rodzaje kwiatów" - powiedziała Rodziewicz. Zwróciła uwagę, że łąka jest zaprojektowana tak, aby mogło podjechać w to miejsce dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim. Pomiędzy dwoma pasami łąki jest trawnik, na który można wjechać wózkiem.

Dodała, że łąka sprawi na pewno dużo radości i dzieciom i nauczycielom, także okolicznym mieszkańcom, bo powstanie "ładny, kolorowy kawałek świata". Podkreśliła, że kwiaty: zapachy, kolory są ważne w terapii podopiecznych, w nauce poznawania świata, to też okazja do nauki szacunku do przyrody, a placówka realizuje różne projekty ekologiczne.

Na łące przy ul. Krakowskiej zasiano np. nasiona kwiatów polnych: maku polnego, kalifornijskiego, lnu, chabrów.

Utworzenie 20 łąk przy szkołach i przedszkolach będzie kosztować 8 tys. zł - poinformował prezydent Truskolaski. W tym sezonie w Białymstoku jest 6,5 ha łąk kwietnych - podała rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Podlaskie

Dominika Pazdyka
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo