Polak w Gwardii Szwajcarskiej. Dawid Kołbukowski będzie ochraniał papieża

Polak Dawid Kołbukowski znalazł się wśród nowych żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej ochraniającej papieża. "Od dzieciństwa chciałem zostać gwardzistą" - wyznał młody Polak w rozmowie z TVP Info.

Dawid Kołbukowski
printscreen - TVP Info

Najnowsza grupa żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, składająca się z 34 młodych mężczyzn, powołana została 6 maja na Dziedzińcu Świętego Damazego w Watykanie.

Od dzieciństwa chciałem zostać gwardzistą, w końcu się udało

- przyznał Dawid Kadłubowski. 

Młody Polak, znający kilka języków, mieszka od urodzenia w Szwajcarii, gdyż jego ojciec wyemigrował do tego kraju z Podlasia w latach 80. minionego stulecia.

W Szwajcarii zawsze się mówiło, że Szwajcarzy chronią papieża, ale pierwsze takie chęci miałem w 2013 roku, kiedy byłem na pielgrzymce ze szkołą, którą z kolei kończyłem w Krakowie

- powiedział w TVP Info nowy gwardzista.

Aby dołączyć do grupy trzeba ukończyć służbę wojskową w szwajcarskiej armii, być praktykującym katolikiem, mieć minimum 173 cm wzrostu oraz spełnić kilka pomniejszych warunków, jak wyjaśniał Kadłubowski.

Gwardię Szwajcarską powołał 22 stycznia 1506 roku papież Juliusz II. Armia liczy 135 gwardzistów. Żołnierze noszą galowe mundury w granatowo-czerwono-żółte pasy.

 


Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

#Gwardia Szwajcarska #papież Franciszek #Watykan

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo