Dodatki dla strażaków ochotników? Wąsik punktuje PSL: Obiecywali, słowa nie dotrzymali, teraz są przerażeni

- Przez lata PSL obiecywało druhom ochotniczych straży pożarnych wprowadzenie dodatków za akcje ratowniczo-gaśnicze. Nigdy tego nie zrealizowało i jest śmiertelnie przerażone, że chce zrobić to rząd Prawa i Sprawiedliwości - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że najważniejszym założeniem projektu jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wiceminister SWiA Maciej Wąsik odniósł się w ten sposób do zarzutów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odnośnie projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Według ZOSP RP zapisy znajdujące się w projekcie ustawy o OSP budzą poważne wątpliwości, a niektóre są nie do zaakceptowania. ZOSP RP zarzucił MSWiA m.in. to, że prace nad projektem toczyły się w tajemnicy oraz, że zapisy ustawy nie były ze związkiem konsultowane.

Jak zaznaczył wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, rządowy projekt ustawy, który we współpracy z Państwową Strażą Pożarną przygotowało MSWiA, jest właśnie konsultowany, a same konsultacje zostały ogłoszone na konferencji prasowej 29 kwietnia.

"Wczoraj byłem w Białymstoku, byłem pod Łomżą, jutro jadę na północne Mazowsze. Także komendanci wojewódzcy zbierają opinie i spotykają się ze strażakami. Wśród strażaków, którzy przychodzą na konsultacje są także członkowie Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy wyrażają swoje opinie, a my je notujemy, analizujemy i bierzemy pod uwagę"

- zaznaczył Wąsik.

Podkreślił, że zarzut ZOSP RP co do konsultacji jest więc chybiony "tak samo jak inne zarzuty, które wysuwa środowisko pana Waldemara Pawlaka pod adresem tego projektu".

"Przez lata Polskie Stronnictwo Ludowe obiecywało wprowadzenie dodatków za akcje ratowniczo-gaśnicze dla druhów OSP. Waldemar Pawlak nigdy tego nie zrealizował. Teraz środowisko PSL jest śmiertelnie przerażone tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości może i chce takie dodatki dla ochotników wprowadzić"

- powiedział Wąsik.

Dodał, że najważniejszym założeniem projektu jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych.

Wiceszef MSWiA podkreślił również, że projekt nie stanowi "żadnego zagrożenia, żadnego narzucania woli OSP, żadnego wyrzucania ze służb mundurowych". "To jest nieprawda. My tylko honorujemy to, że OSP są niezależnymi autonomicznymi stowarzyszeniami. Nie zamierzamy tego naruszać. Same mogą decydować o mundurach, w których będą chodziły, o sposobie w jaki będą zarządzać swoim majątkiem, etc." - zaznaczył Wąsik.

Zdaniem prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka zaproponowany przez MSWiA projekt wprowadza dodatek emerytalny, ale na gorszych warunkach niż zaproponowano to w projekcie obywatelskim z 2017 roku, czy senackim z ubiegłego roku. W nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej ZOSP RP Pawlak zwraca uwagę, że druhowie otrzymywaliby dodatek po 25 latach, a nie - jak to było np. w projekcie obywatelskim - po 10 latach.

"Będziemy także proponowali podwyższenie tego świadczenia z 1/14 - to jest 200 zł na miesiąc, do 1/5 minimalnego wynagrodzenia - tj. 560 zł" - zapowiedział Pawlak. Dodał, że pozostałe rozwiązania "wyglądają jakby były przepisane z ustawy o ochronie przeciwpożarowej, ale niedokładnie i z poważnymi błędami, a niektóre zapisy są wręcz niebezpieczne".

ZOSP wskazywał również w swoim stanowisku, że projekt przewiduje m.in. zmiany w nazewnictwie, umundurowaniu i statutach, czy wprowadzenie dodatkowej kontroli nad OSP, a także ograniczenie prawa ochotniczych straży do rozporządzania powierzonym im majątkiem.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#PSL #polityka #Państwowa Straż Pożarna

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo