Chiny: 20% spadek urodzeń dzieci

https://filarybiznesu.pl/chiny-ludnosci-przybywa-w-najwolniejszym-tempie-od-dziesiecioleci/a10064

Atlantios
pixabay.com Creative Commons

Pierwszy spis powszechny od 10 lat wykazał starzenie się społeczeństwa i narodziny mniejszej liczby dzieci. Zdaniem ekspertów kluczowym czynnikiem jest koszt mieszkania. Jednak ośrodki miejskie wciąż przeżywają boom.

Populacja Chin wzrosła o 5,4% w ciągu ostatnich 10 lat, zgodnie z danymi ze spisu powszechnego opublikowanymi we wtorek przez Krajowe Biuro Statystyczne. Po raz pierwszy większość danych zebrano online i odnotowano najwolniejsze tempo przyrostu ludności od lat sześćdziesiątych XX wieku.

W ciągu ostatniej dekady populacja Chin wzrosła o 72 miliony do 1,41 miliarda ludzi. Oznacza to średnią roczną stopę wzrostu wynoszącą 0,53%, czyli spadek o 0,04% w porównaniu z poprzednim dziesięcioletnim okresem.

W kraju tym zarejestrowano 12 milionów dzieci urodzonych w 2020 roku. To prawie 20% spadek w porównaniu z 14,6 milionami urodzeń rok wcześniej.

Dlaczego wzrost populacji Chin spowalnia? Chiny zrewidowały swoją „politykę jednego dziecka” w 2016 r., ale nie odnotowano jeszcze wzrostu liczby urodzeń, ponieważ pary opóźniają posiadanie dzieci z powodu wysokich kosztów wychowania dziecka w mieście i ciasnych mieszkań.

Kobiety opóźniają poród lub go unikają z powodu takich czynników, jak dyskryminacja w pracy ze względu na posiadanie dziecka.

W 2019 roku Chiny odnotowały wskaźnik urodzeń na poziomie 10,48 na 1000 osób - najwolniejszy przyrost naturalny od 1949 roku. W ostatnim spisie liczba osób w wieku od 15 do 59 lat spadła o około 7%. Jednak populacja osób powyżej 60 roku życia wzrosła o ponad 5%.

Starzenie się populacji wywarło presję na długoterminowy, zrównoważony rozwój populacji w nadchodzącym okresie

powiedział Ning Jizhe, urzędnik Krajowego Biura Statystycznego.

Ning dodał, że najnowsze dane ze spisu ludności „wykazały, że populacja Chin utrzymała łagodny wzrost w ostatniej dekadzie”.

Chiny odnotowały 15% wzrost liczby ludności miejskiej z dekady do dekady do 236,4 mln. Ponad 63% ludzi mieszka obecnie na obszarach miejskich, a 500 milionów to pracownicy migrujący, nazywani przez Pekin „pływającą populacją”. Tymczasem, według ostatniego spisu, średnia wielkość rodziny wynosi obecnie 2,62 osoby, w porównaniu z 3,10 w ostatnim spisie.

Rodzinne gospodarstwa domowe nadal się zmniejszały ze względu na rosnącą mobilność ludności oraz fakt, że młodzi ludzie po ślubach mieszkali oddzielnie od rodziców i mieli lepsze warunki mieszkaniowe

powiedział Ning.

Według ostatniego spisu mieszkańców Państwa Środka, w 2025 roku Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby ludności.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

JS
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo