Wkrótce dokument ws. chorób rzadkich

Rada Ministrów wkrótce przyjmie dokument dotyczący chorób rzadkich - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

fot. TVP Info

Premier, dziękując personelowi medycznemu, który w Centrum Zdrowia Dziecka zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobami rzadkim podkreślił, że już wkrótce rząd przyjmie odpowiedni dokument. Chodzi o Plan dla Chorób Rzadkich.

Ministerstwo Zdrowia na początku marca opublikowało na swojej stronie internetowej projekt uchwały Rady Ministrów dotyczący Planu dla Chorób Rzadkich. Został on skierowany do prekonsultacji, by wypowiedziały się wszystkie środowiska. Plan zawiera blisko 40 zadań do zrealizowania w latach 2021-2023. Ma doprowadzić do poprawy sytuacji ponad 2 mln pacjentów z chorobami rzadkimi w Polsce. Obecnie zdefiniowanych jest 8 tys. takich jednostek chorobowych.

Premier zaznaczył, że w tej chwili udało się już konsultacje dotyczące tego planu zakończyć.

- Udało nam się, właściwie ten toczący się od kilkunastu lat, proces konsultacji domknąć

- powiedział szef rządu.

Jak dodał, to zasługa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. - To warto zaakcentować. Ktoś szybko zorganizował proces i przeprowadził w odpowiedni sposób konsultacje - podkreślił. - Już wkrótce będziemy mieli przyjęcie odpowiednich dokumentów na Radzie Ministrów - zapewnił premier.

Zaznaczył też, że rząd chce "nie tylko przesunąć dodatkowe środki na finansowanie, zakup sprzętu".

- Razem z panem ministrem kładziemy ogromny nacisk na to, żeby szkolić odpowiednie kadry, wprowadzać odpowiednie procedury po to, by móc pomagać tym ludziom, których nieszczęście chorób rzadkich lub czasami ultrarzadkich dotknęło

- zadeklarował Mateusz Morawiecki.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #Polska

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo