Badacze celowo zawyżyli szansę zakażenia koronawirusem na zewnątrz

Naukowcy i badacze z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli nad chorobami i Prewencji) celowo zawyżali w swoich publikacjach ryzyko zakażenia koronawirusem na zewnątrz, podając zamiast 0,1 procent wysokość aż 10 procent - wynika ze śledztwa redaktorów New York Timesa.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W oficjalnych komunikatach podano, że ryzyko to wynosi "mniej niż 10 procent", co samo w sobie nie jest kłamstwem, ale według danych, do których dotarli dziennikarze wynik powinien wynosić mniej niż 1 procent (!). Skąd więc wzięła się dziesięć razy większa cyfra?

Wydaje się, że częściowo opiera się na błędnej klasyfikacji niektórych transmisji Covid, które faktycznie miały miejsce w zamkniętych przestrzeniach. Jeszcze większym problemem jest ekstremalna ostrożność C.D.C. Urzędnicy wybrali punkt odniesienia - 10 procent - tak wysoki, że nikt nie mógł rozsądnie temu zaprzeczyć.

- czytamy w New York Timesie.

Okazało się, że badając sposoby zakażenia się koronawirusem wzięto pod uwagę singapurskie badania rządowe, w których zakażenia w szkołach z nieustalonego powodu sklasyfikowano jako te, do których doszło na świeżym powietrzu.

Wypowiadający się na łamach gazety dr Muge Cevik, wirusolog z Uniwersytetu St. Andrews, ze smutkiem przyznał, że jest to zbyt duży błąd, jak na oficjalne badania i komunikatu. Po przeanalizowaniu danych ocenił szanse na zakażenie się koronawirusem na mniejsze, niż 1 procent, a być może mniejsze, niż nawet 0,1 procenta. 

Rzadkie przypadki zakażenia się na świeżym powietrzu przypadły w miejscach zatłoczonych, przy dużym ścisku

- zaznacza dr Cevik. Artykuł, w którym wypowiadają się jeszcze inne autorytety świata medycznego, jak dr. Aaron Richterman z Uniwerstytetu w Pennsylvanii, kończy się konkluzją, że maseczki robią bardzo dużą różnicę w zamkniętych pomieszczeniach, jednak ich wpływ na transmisję koronawirusa na powietrzu jest minimalny. Mogą zaś wpływać na stan zdrowia, jeśli nie są czyste.

 

Źródło: niezalezna.pl, New York Times

#koronawirus #epidemia #fałszywe dane

mt
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo