Warszawa dogoniła Barcelonę i Wiedeń

https://filarybiznesu.pl/warszawski-rynek-biurowy-dogonil-barcelone-i-wieden/a10054

TenderHut
TenderHut TenderHut

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale br. wyniosły ponad 6 milionów mkw.

Dzięki czemu rynek biurowy osiągnął porównywalną skalę do Barcelony czy Wiednia - wynika z podsumowania pierwszego kwartału na warszawskim rynku powierzchni biurowych opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield (C&W).

W 2020 r. pandemia doprowadziła do pierwszej od 30. lat recesji w Polsce, a PKB naszego kraju skurczyło się o ok. 3,7%. Według prognoz Moody’s niekorzystne skutki kolejnej fali pandemii wywarły negatywny wpływ na gospodarkę również w I kwartale 2021 r. Niemniej jednak już w II kwartale br. spodziewane jest jej ożywienie, a według wstępnych szacunków wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie około 4,5%

mówi Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research w C&W.

W ostatnim kwartale w Warszawie do użytku oddano ponad 167 100 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, co stanowi blisko 50% całkowitej powierzchni planowanej na 2021 r. Do największych projektów, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie, możemy zaliczyć: Skyliner (Karimpol - 48 500 mkw.), Generation Park Y (Skanska Property Poland - 44 200 mkw.) oraz pierwsza faza projektu Forest (HB Reavis - 18 500 mkw.).

Obecnie w Warszawie w budowie znajduje się blisko 405 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2022. Według szacunków C&W w br. ukończonych zostanie blisko 320 tys. mkw., natomiast w 2022 r. - ok. 230 tys. mkw.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów, których termin oddania do użytku przewidziany jest na lata 2023-2024. Może to doprowadzić do wystąpienia efektu luki podażowej w tym okresie

mówi Jan Szulborski, Senior Consultant w C&W.

Kulminacja nowej podaży doprowadziła do wzrostu dostępności powierzchni biurowej
Od drugiego kwartału 2020 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej jest na ścieżce wzrostu. Przy ograniczonej aktywności najemców w ostatnich kwartałach i kumulacji nowej podaży dostarczonej na rynek w ostatnich trzech miesiącach, wskaźnik powierzchni niewynajętej znalazł się na poziomie 11,4%, co oznacza wzrost dostępności o 1,6 pp. w ujęciu kwartalnym oraz o 4,0 pp rok do roku.

Od początku pandemii można zaobserwować także zwiększoną liczbę ofert podnajmów na warszawskim rynku biurowym. Według szacunków w pierwszym kwartale 2021 r. całkowita powierzchnia oferowanych podnajmów wyniosła ponad 138 tys. mkw., co jest wielkością o 30 tys. mkw. wyższą niż w IV kwartale 2020. Po korekcie stawek czynszu w ostatnich dwunastu miesiącach, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe wyniosły 23,00-25,00 euro/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 euro/mkw./miesiąc w strefie poza Centrum.

W kolejnych kwartałach spodziewamy się dalszej stabilizacji czynszów bazowych, na który wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku

dodaje Jan Szulborski.


Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

Maciej Pawlak
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo