Zdjęcie, które wywołało burzę. Kandydatka w hidżabie

Swoistą burzę wywołał we Francji afisz kandydatów partii prezydenckiej LREM do czerwcowych wyborów regionalnych w departamencie Harault w regionie Oksytania, na którym jedna z kobiet nosi hidżab.

To zdjęcie wywołało dyskusję we Francji
twitter.com @Jordan Bardella

Jordan Bardella, nr 2 na liście Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zamieścił w poniedziałek wieczorem na Twitterze reprodukcję tego plakatu z dopiskiem: "Czy tak wygląda walka z separatyzmem (islamskim)?".

Odpowiedział mu szybko przewodniczący LREM Stanislas Guerini wpisem, w którym uznał, że "wartości partii zupełnie nie pasują do ostentacyjnego noszenia oznak religijnych na materiałach kampanii wyborczej". I zapowiedział, że jeśli kandydaci nie zmienią plakatu, to stracą poparcie partii.

Gueriniego bezwarunkowo poparło już dwoje ministrów, a także deputowani i aktywiści LREM, ale nie wszyscy. Niektórzy zarzucają mu zbyt szybką, bezpośrednią odpowiedź skrajnie prawicowemu politykowi. Inni zauważają, że prawo nie zabrania kandydowania w zasłonach islamskich i usunięcie kandydatki oznaczałoby dyskryminację.

W kontekście debaty na temat islamizmu i jego ekspansji we Francji sprawa wywołuje polemiki w kręgach politycznych i w mediach.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Francja #polityka zagraniczna

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo