Polska chce kupić dawny dom Marii Skłodowskiej-Curie. "Trwają analizy"

W trybie pilnym, już od poniedziałku trwają pierwsze działania MSZ w sprawie nabycia podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie. O najnowszych ustaleniach informował dziś wiceminister sprawa zagranicznych.

Dawny dom Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie jest na sprzedaż
facebook.com/MorawieckiPL

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu pod Paryżem. Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.

Trwają analizy

- W trybie pilnym na polecenie pana premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w poniedziałek rozpoczęliśmy pierwsze działania zmierzające do weryfikacji i analizy możliwości zakupu tej nieruchomości, w której - na co wiele wskazuje - przez kilka lat jako w nieruchomości letniej zamieszkiwało małżeństwo Curie

- mówił dziś wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak zaznaczył, Maria Skłodowska-Curie jest naszą globalna wizytówką, jako dwukrotna laureatka nagrody Nobla jest postacią, która niewątpliwie jest elementem polskiego dziedzictwa naukowego. Zdaniem wiceministra w tym kontekście nabycie nieruchomości i wykorzystanie jej do promocji, byłoby dla Polski bardzo atrakcyjne.

- Jest to etap bardzo wstępny - etap analizy. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma instytucjami żeby weryfikować pod względem formalno-prawnym, ale też pod kątem dokładnej historii tej nieruchomości szczegóły

 - dodał.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli jak najszybciej odpowiedzieć na to pytanie, kiedy nabycie tej nie ruchomości byłoby możliwe" - mówił wiceminister.

Dopytywany czy może to nastąpić w najbliższych kilkunastu miesiącach przyznał, że byłoby to możliwe, jeśli sprawy proceduralne zostaną zakończone w ciągu kilku tygodni. Może być też szybsze. "Chciałbym się powstrzymać z formalnymi deklaracjami, bo to dopiero raptem trzeci dzień, gdy prowadzimy tę analizę" - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że jeśli dojdzie do zakupu domu, to powstanie tam placówka o charakterze kulturalno-historycznym pokazująca dokonania Skłodowskiej-Curie, ale też nasze nowsze osiągnięcia naukowe.

Dom państwa Curie

W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.

Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906. Zmarła w 1934 roku we Francji

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#historia #polityka zagraniczna

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo