Postawa Grodzkiego i spółki bulwersuje senatorów. "Poprawki są niezgodne z interesem Polski i UE"

Ustawa ratyfikacyjna dotycząca Funduszu Odbudowy trafiła do Senatu, ale procedowanie nad nią jest opóźniane. Koalicja Obywatelska zapowiada złożenie poprawek. - Wszystkie zapowiadane poprawki do ustawy ratyfikacyjnej wychodzą poza zakres przedłożonej ustawy, są absolutnie niezgodne z prawem w Polsce, niezgodne z interesem Polski i Unii Europejskiej - ocenia senator PiS Stanisław Karczewski. Postawę marszałka Tomasza Grodzkiego ocenia krytycznie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

"Nie ma co zmieniać"

Tydzień temu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ustawą teraz zajmie się Senat. W Senacie najprawdopodobniej - jak zapowiadają politycy Koalicji Obywatelskiej - zgłoszone zostaną poprawki do ustawy ratyfikacyjnej.

Senator Stanisław Karczewski podkreśla, iż dziwi się, że tak ważna ustawa dla Polski nie jest włączona w porządek najbliższego posiedzenia Senatu, który zbiera się w środę. Według niego, jest to bardzo krótka i prosta ustawa, w której "nie ma co zmieniać".

- I wszystkie zapowiadane przez Koalicję Obywatelską poprawki wychodzą poza zakres przedłożonej ustawy. Są absolutnie niezgodne z prawem w Polsce

 - ocenił były marszałek Senatu.

"Jeśli jakikolwiek prawnik, ekspert, profesor, napisał ekspertyzę panu marszałkowi, to ja będę się domagał od pana marszałka podania nazwiska i ceny za wystawioną opinię, jeśli ona jest pozytywna. Bo żaden prawnik logicznie myślący nie może wydać opinii o tym, że wprowadzenie poprawek do ustawy zezwalającej na ratyfikację, czyli na podpis pana prezydenta, jest prawidłowe"

W jego ocenie, absolutnie nie można wprowadzać tutaj żadnych poprawek, "bo jest to niekonstytucyjne, niezgodne z naszym prawem".  - Ale również stawia to inne kraje w bardzo kłopotliwej sytuacji, bo sam proces ustalania musiałby się rozpocząć od nowa. Więc to jest nie tylko niezgodne z interesem Polski, z polską racją stanu, ale również jest to niezgodne z interesem Unii Europejskiej - ocenił senator PiS.

Zdumiewająca postawa Grodzkiego

Na pytanie, jak ocenia postawę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) Karczewski stwierdził, że "PO zakiwała się z tą ustawą".

- Bo przecież jeszcze kilka miesięcy temu apelowała i jest taka uchwała Senatu wzywająca rząd do przyjęcia, do zaaprobowania, do podpisania i przyjęcia Funduszu Odbudowy, a w tej chwili to blokuje. Więc jest to zupełnie niezgodne z wcześniejszą postawą

 - podkreślił senator PiS.

Według niego, "jest to zdumiewające, że marszałek Grodzki nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji i rozszerzyć tego posiedzenia Senatu". "Komisje mogą się spotkać jutro, pojutrze, a w piątek możemy to rozpatrywać. Jest tak dużo czasu, że Senat powinien się tym zająć" - zaznaczył Karczewski.

Ale - jak dodał - "politycy KO liczą na to, że wzbudzając pewne emocje doprowadzą do jakiegoś uzysku politycznego".

- A przecież ich elektorat również jest za tym, żeby ratyfikować Fundusz Odbudowy

- zwrócił uwagę Karczewski.

Z kolei według polityka Lewicy Marka Balta, jeżeli Tomasz Grodzki będzie postępował tak dalej z Funduszem Odbudowy, to powinien zostać odwołany z funkcji marszałka Senatu. Takie słowa padły w porannym programie Michała Rachonia #Jedziemy. 

Poprawki niezgodne z prawem?

Wczoraj wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaapelowali do Senatu o jak najszybsze procedowanie ustawy ratyfikacyjnej, a także o niewprowadzanie do niej poprawek. Według nich poprawki byłyby niezgodne z prawem UE.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. 3 maja dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#fundusz odbudowy #senat rp

Michał Kowalczyk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo