Polska zacieśnia współpracę z Maltą

Stosunki dwustronne, wymiana naukowa, kwestie dotyczące turystyki, a także sprawy wschodnie oraz sytuacja w Libii - były wśród tematów wideokonferencji wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka i stałego sekretarza resortu spraw zagranicznych i europejskich Malty Christophera Cutajara.

„Ministrowie wyrazili nadzieję i oczekiwanie, że poprawiająca się sytuacja epidemiczna w Polsce i na Malcie pozwoli na rychłą realizację odłożonych wizyt na najwyższym szczeblu, w tym wizyty państwowej Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Malcie i Ministra Spraw Zagranicznych i Europejskich Malty Evarista Bartolo w Warszawie”.
- czytamy w komunikacie MSZ.

Cutajar, jak podaje MSZ, podkreślał, że w kontekście przypadającej 23 października 2021 r. 50. rocznicy nawiązania polsko-maltańskich stosunków dyplomatycznych oczekuje "na uroczyste otwarcie polskiej Ambasady w Vallettcie, wielkiego kroku w naszych relacjach dwustronnych".

Polskę i Maltę łączą więzi przyjaźni. Wyrażam satysfakcję z dobrego stanu naszych stosunków dwustronnych i nadzieję na kontynuację dialogu i współpracy na forum UE.
- powiedział cytowany w komunikacie Szynkowski vel Sęk.

W komunikacie wskazano, że rozmowa potwierdziła "dobrą dynamikę stosunków dwustronnych", w tym w aspekcie gospodarczym.

„Ministrowie odnieśli się także do intensywnej wymiany naukowej, zwłaszcza do obecności polskich studentów na Malcie. Rozmówcy poruszyli także kwestię programu obchodów 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, przypomnieli o wzajemnych poparciach udzielanych na forach międzynarodowych organizacji oraz wyrazili oczekiwanie na wzbogacenie w najbliższym czasie dwustronnej bazy traktatowej. Rozmowa potwierdziła obustronną wolę zwiększenia dynamiki turystycznej w okresie letnim, zarówno w odniesieniu do pobytów Polaków na Malcie jak i obywateli Malty w Polsce, na co nadzieję daje poprawa sytuacji pandemicznej i postępy w szczepieniach populacji”.
- podkreślono.

MSZ poinformował, że ministrowie odnieśli się także do głównych kwestii z agendy europejskiej i międzynarodowej, a przedmiotem rozmów były m.in. sprawy wschodnie oraz sytuacja w Libii.

W kontekście przypadającego w 2022 r. przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Stały Sekretarz Christopher Cutajar podkreślił, że „OBWE potrzebuje silnego przywództwa, którym będzie bez wątpienia przewodnictwo PL”. Podkreślił także otwartość władz Malty na ścisłą współpracę z polskim przewodnictwem, szczególnie w wymiarze śródziemnomorskim.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, gov.pl/web/dyplomacja

#Malta #Polityka zagraniczna #dyplomacja #MSZ

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo