Migotanie przedsionków serca grozi udarem mózgu

Regularne samodzielne pomiary tętna są niezwykle pomocne w wykrywaniu migotania przedsionków, najczęstszej arytmii serca, która znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Pexels/pixabay

Migotanie przedsionków jest najczęstszą utrwaloną arytmią serca. 

Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 700 tys. osób z tym zaburzeniem rytmu. Częstość występowania migotania przedsionków wzrasta z wiekiem – po 65. roku życia jest ono obecne u co czwartej osoby.
- mówi prof. Przemysław Mitkowski.

Osoby z arytmią przedsionki serca kurczą się w sposób nieuporządkowany i bardzo szybko. 
W rezultacie przedsionki nie opróżniają się całkowicie z krwi. Mogą się w nich tworzyć mikroskrzepliny. 

Jeśli taka mikroskrzeplina oderwie się z zakamarków, uchyłków przedsionka i popłynie z prądem krwi, może spowodować zamknięcie naczynia w mózgu i doprowadzić do udaru mózgu - powikłania, którego najbardziej się boimy.
- tłumaczył prof. Mitkowski.

Przypomniał, że migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. W dodatku udary będące konsekwencją migotania przedsionków mają szczególnie ciężki przebieg i mogą doprowadzić do poważnej niepełnosprawności u pacjenta.

Dlatego, zapobieganie udarom mózgu jest kluczowe u osób z migotaniem przedsionków. Mamy do tego obecnie bardzo skuteczne środki - nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, łatwe do stosowania i wysoce efektywne. Te leki znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru u chorych z migotaniem przedsionków.
- podkreślił prof. Mitkowski.

Większość osób z migotaniem przedsionków odczuwa szybkie nierówne bicie serca, któremu mogą towarzyszyć: uczucie duszności, lęk, ból w klatce piersiowej, nadmierne pocenie się oraz nudności, zawroty głowy, mroczki przed oczami, zasłabnięcia. Osoba z migotaniem przedsionków może mieć też ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego – szybko się męczyć. 

Osoby po 65. roku życia, powinny regularnie badać sobie tętno. Aby to zrobić, najlepiej położyć drugi, trzeci i czwarty palec dłoni w niewielkim wgłębieniu na wewnętrznej stronie przedramienia (blisko kciuka) tam, gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka, wtedy puls wyczujemy pod palcami. Należy policzyć uderzenia w ciągu 30 sekund. Tę liczbę pomnożyć przez 2 i wówczas uzyskamy częstotliwość uderzeń „na minutę”.

Sama nieregularność pulsu nie pozwala na rozpoznanie migotania przedsionków, ale pozwala wyselekcjonować pacjentów, u których należy rozpocząć bardziej szczegółową diagnostykę w kierunku migotania przedsionków. Jej podstawę stanowią różne formy rejestracji EKG, w tym klasyczny 12-odprowadzeniowy zapis.

 

Źródło: pap, niezalezna.pl

#poradnik #zdrowie #arytmia serca

Mariola Łukawska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo