Będzie śledztwo ws. reakcji na pandemię?

Publiczne dochodzenie w sprawie działań rządu w reakcji na pandemię koronawirusa odbędzie się w trakcie bieżącej sesji parlamentu – zapewnił brytyjski premier Boris Johnson. To pierwszy raz, gdy Johnson wskazał konkretne ramy czasowe, w których takie dochodzenie zostanie przeprowadzone. Do tej pory mówił jedynie, że jest ono niezbędne, ale odbędzie się w przyszłości, bo obecnie rząd jest zajęty walką z pandemią i nie może rozpraszać uwagi na inne sprawy.

Mario Hagen/pixabay.com/service/license/

Zwykle sesja parlamentu trwa rok, ale może być też dłuższa lub krótsza. Przedostatnia sesja trwała ponad dwa lata i była najdłuższą od połowy XVII wieku.

Pytanie o dochodzenie padło w czasie debaty w Izbie Gmin po mowie tronowej królowej Elżbiety II, w której przedstawiony jest program rządu na nadchodzący rok.

Mogę z pewnością powiedzieć, że zrobimy to w ramach tej sesji. Tak, absolutnie. Już wcześniej wyraziłem to jasno. Naprawdę uważam, że jest to niezbędne, abyśmy mieli pełne, właściwe publiczne dochodzenie w sprawie pandemii Covid.
- oświadczył Johnson.

Brytyjski rząd w pierwszej fazie pandemii, zimą i wiosną zeszłego roku, był krytykowany za szereg zaniedbań, które przyczyniły się to tego, że Wielka Brytania ma piątą najwyższą na świecie liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa. 

Jednak dobrze zawarte umowy na zakup szczepionek przeciw Covid-19, wczesne ich dopuszczenie do użycia i sprawnie prowadzony program szczepień spowodowały, że liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów bardzo wyraźnie spadły. A to pozwoliło na szybsze niż w innych krajach znoszenie restrykcji i zmieniło postrzeganie działań rządu w oczach opinii publicznej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Wielka Brytania #śledztwo #pandemia #koronawirus #COVID-19

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo