Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze ciepłe promienie słońca zaczynamy gorączkowo poszukiwać okularów przeciwsłonecznych. Niestety często wybieramy je przypadkowo, kupione w pierwszym, lepszym sklepie czy na bazarowym straganie. Nie zastanawiamy się nad tym, jakie powinny być, aby odpowiednio chronić nasze oczy.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?
qiye/pixabay

Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne?

Jak twierdzą specjaliści lepiej nie nosić wcale okularów niż nosić złe, które poza tym, że nie chronią naszych oczu, mogą jeszcze zaszkodzić. Zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwymi promieniami UV (w tym UVA i UVB). 

Promieniowanie UVA stanowi 95 % promieniowania ultrafioletowego i nawet w pochmurne dni stanowi dla naszych oczu i skóry spore zagrożenie. Promieniowanie UVA jest najbardziej rozprzestrzenionym i zagrażającym naszym oczom rodzajem promieniowania, towarzyszy nam przez cały rok. 

To promieniowanie, które może spowodować poparzenia skóry, trafia również do naszych oczu. UVB stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego i to ono jest odpowiedzialne za opalanie naszej skóry.

To, co dzieje się z oczami po ekspozycji na słońce, nie musi dawać objawów przez lata. Należy jednak pamiętać, że uszkodzenie wzroku w wyniku działania promieniowania UV jest nieodwracalne i praktycznie nie da się go wyleczyć.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych pamiętajmy o dzieciach, one również są narażone na szkodliwe działanie słońca, a ich oczy są bardziej wrażliwe. Zalecane jest przebywanie dziecka na słońcu jedynie w odpowiednich godzinach ze względu na promieniowanie słoneczne i jego niekorzystny wpływ przy nadmiernej ekspozycji. Nie zapominajmy jednak o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych dla naszych dzieci, a w szczególności na plaży, nad wodą, a nawet zimą – na stoku narciarskim w słoneczny dzień.

Dzieci powinny zawsze nosić czapkę z daszkiem lub inne odpowiednie nakrycie głowy, które dodatkowo ochroni je przed szkodliwym promieniowaniem. 

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku?

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne występują w szerokiej gamie kolorystycznej, również w wersji z polaryzacją. O tym, czy nosząca zwykłe okulary osoba może używać przeciwsłonecznych powinien zdecydować okulista. 

Na rynku dostępne są okulary posiadające filtr fotochromowy. Dzięki czemu mogą ich używać osoby noszące okulary korekcyjne. Pozwalają one na chronienie oczu przed promieniami UV oraz na korygowanie wad wzroku. W praktyce szkła okularów tego typu pozwalają one na widzenie w warunkach intensywnego, jak niedostatecznego naświetlenia. Soczewki w takich okularach automatycznie rozjaśniają się i przyciemniają w zależności od natężenia promieniowania UV.

Okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupować - o ile to możliwe - w salonie optycznym. Zapomnijmy o miejskich bazarach, czy o supermarkecie. Okulary, które nie posiadają odpowiedniego filtra sprawią, że źrenice się rozszerzają, gdy powinny się zwężać. Skutkiem tego jest przyjmowanie przez oczy więcej szkodliwego promieniowania słonecznego. 

Jakie okulary wybrać?

Pełną ochronę przed promieniowaniem słonecznym dają soczewki okularowe, które zostały wykonane z materiału o współczynniku załamania światła równym bądź wyższym niż 1.53. 

Tymczasem, gdy decydujemy się na soczewki o indeksie 1.50, wówczas dobrze jest dobrać dodatkowy filtr UV 400, który w pełni chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dodatkowe zabezpieczenie gwarantuje powłoka antyrefleksyjna UV Control. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV, także od promieni odbitych od wewnętrznej powierzchni soczewek.

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy zawsze sprawdzać, czy jest znak CE (Conformité Européenne). Oznacza on, że spełniają one normy Unii Europejskiej. 

UWAGA!
Taki znak możemy znaleźć na okularach kupowanych w miejscach innych niż salon optyczny, takich jak bazary czy nawet niektóre apteki. W tym przypadku symbol „CE” może oznaczać po prostu China Export i takie okulary nie zawierają żadnych filtrów przeciwsłonecznych, a ciemne zabarwienie soczewek okularowych powoduje, że więcej szkodliwego promieniowania dostaje się do oka przez rozszerzoną źrenicę.

Dobre okulary są również dopasowane do kształtu naszej twarzy, nie zsuwają się, nie spadają i nie uciskają. Nie mogą być zbyt luźne, muszą chronić nasz wzrok z każdej strony, także po bokach. 

O czym należy pamiętać wybierając okulary przeciwsłoneczne

- szkła z powłoką antyrefleksyjną. Powłoka ta zapobiega odbijaniu się światła od okularów a w konsekwencji od oka. Nie wpływa na zmianę kontrastu i kolorów. Bardzo często warstwa ta jest nakłada na w tylnej części szkiełka, co pozwala na redukcję wpadającego z boku okularów światła, przez co obraz zostaje wyostrzony
- filtr polaryzacyjny. Neutralizuje on oślepiające odblaski światła np. od wody. Jednocześnie zwiększa kontrast i podkreśla kolory oraz wyostrza obraz. Okulary z takim filtrem idealnie sprawdzą się podczas jazdy samochodem lub podczas uprawiania sportów zimowych
- do okularów powinna być dołączona informacja o mocy filtra UV. Informacja nadrukowana na oprawce, dołączona w opisie lub naklejona na soczewce. Najlepsze są te, które posiadają filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie słoneczne.
- sprawdzanie kategorii filtra (oznaczonego cyframi od 0 do 4), który został zastosowany w okularach. Ta kategoria decyduje o ilości przepuszczanego przez soczewki światła, kategorie te oznacza się symbolami cat.1, cat.2, cat.3, cat.4. Filtr cat.1 przepuszcza ok. 40% światła a cat.4 ok. 8%
- czy posiadają znaczek CE (Conformité Européenne). Dany produkt jest zgodny z dyrektywami UE, pomyślnie przeszedł specjalistyczne badania oraz spełnia wszelkie potrzebne normy jakości i bezpieczeństwa

Źle dobranie okulary przeciwsłoneczne: 

- nadmiar światła słonecznego może wywołać zapalenie spojówek, objawiające się zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem
- mogą powodować uszkodzenie rogówki
- powodują zwyrodnienie plamki żółtej
- mogą powodować zaćmę objawiającą się zmętnieniem soczewki

Kolor szkła w okularach przeciwsłonecznych

- szkła brązowe – kolor polecany dla osób z wrażliwymi oczami. Najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, podnosi kontrast kolorów, poprawia głębie ostrości i co najważniejsze pozwala oczom odpocząć. 
- szkła szare – uważany za kolor dosyć neutralny, nie zmienia otaczających nas kolorów, przez co też zdecydowanie najlepiej pomaga ocenić odległość, bardzo dobrze odwzorowuje rzeczywistość
- szkła zielone – zdecydowanie niepolecany dla kierowców, gdyż uniemożliwia prawidłowe odczytywanie koloru zielonego
- szkła żółte, pomarańczowe – poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku (okularów ze szkłami w takim kolorze zazwyczaj używają kierowcy)
- szkła fioletowe – sprawia, że kolory na dalszym planie nie są w pełni widoczne (okulary bardzo dobrze sprawdzą się np. u myśliwych, gdyż uwydatniają one kolor obiektów na zielonym tle)
- szkła czerwone – kolor soczewek zdecydowanie polecany na pory wieczorne, kiedy światło słoneczne jest zdecydowanie delikatniejsze
- szkła niebieskie – idealne do zmiennych warunków pogodowych, tłumią kontrast tła uwydatniając przy tym kolor żółty

Ochrona naszych oczu ważna jest przez cały rok, nie tylko w ciepłe i słoneczne dni. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy: na plaży czy w zaśnieżonych górach, chodzimy po mieście lub prowadzimy samochód – warto mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne.

 

Źródło: betamed.pl, niezalezna.pl

#poradnik #okulary przeciwsłoneczne

Mariola Łukawska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo