Oto czego chcą sopocianie w budżecie obywatelskim

Do sopockiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 260 propozycji. Weryfikacja wniosków potrwa do 4 czerwca. Głosowanie zaplanowano na wrzesień. Na realizację zwycięskich pomysłów miasto przeznaczy łącznie 4 mln zł.

materiały UMS

"Po raz kolejny mieszkańcy miasta zaskoczyli nas pomysłowością. Bardzo cieszę się z ich aktywności obywatelskiej i liczę na to, że tak duża liczba zgłoszonych wniosków wynika z konsekwencji realizacji zadań z poprzednich edycji"

- skomentował prezydent kurortu Jacek Karnowski.

Wśród 260 propozycji są m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, nowa karetka dla sopockiego WOPR, wspólny bilet komunikacji miejskiej i SKM, bezpłatny bon na dwa wydarzenia kulturalne i sportowe, darmowe przejazdy taksówkami na terenie Sopotu dla wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat.

Wiele pomysłów dotyczy utworzenia nowych miejsc wypoczynku i rekreacji oraz zagospodarowania terenów zielonych, ekologii, ochrony środowiska. Proponowane jest m.in. ustawienie nowych koszy na śmieci przy ulicach Malczewskiego, Chodowieckiego, Księżycowej, Okrężnej i 23 Marca, instalacja systemu kolekcji odpadów miejskich eliminującego przykre zapachy, a także budowa tężni solankowych.

Kilka kolejnych projektów dotyczy budowy lub modernizacji ulic, chodników, budynków, przestrzeni miejskich, np. rewitalizacji Sopockiej Harcówki, remontu ulicy Mieszka I, renowacji cmentarza żydowskiego. Wśród inicjatyw są także działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców, np. poprzez instalację monitoringu, sygnalizacji świetlnej, dodatkowych lamp. Zgłoszono też program wspierający zdrowie psychiczne i dobrostan mieszkańców pn. "Pokryzysowa Zdrowa Głowa", który zakłada cykl 10 webinariów i konsultacje dla osób doświadczających stresu.

Zaproponowano również zakup 40 pneumatycznych wiatrówek i naukę strzelania dla uczniów. "Umiejętność posługiwania się bronią to jeden z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa narodowego. Do lat 90. we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie mieli szansę nauczyć się strzelania z broni pneumatycznej" - uzasadnił wnioskodawca.

Każdy wniosek przejdzie teraz formalną weryfikację. Ostateczna lista propozycji dopuszczonych do głosowania ma zostać opublikowana do 30 czerwca. Głosowanie odbędzie się między 6 a 20 września. Łączna kwota budżetu obywatelskiego na 2022 rok to 4 mln zł - po 2 miliony na zadania ogólnomiejskie oraz na inicjatywy lokalne.

Sopot był pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się oddać część swoich funduszy do dyspozycji mieszkańców. Kurort wprowadził budżet partycypacyjny w 2011 r., choć nie obyło się to bez oporów ówczesnych władz. Pomysł przeforsowała nieformalna grupa mieszkańców skupiona w Sopockiej Inicjatywie Rozwojowej, która przy okazji wyborów samorządowych w 2010 r. przekonała do tej idei świeżo wybranych radnych, a ci przegłosowali odpowiednie uchwały.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sopot

Dominika Pazdyka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo