Narodowy Spis Powszechny 2021. Narodowość niemiecka? Ten billboard zaskoczył mieszkańców

W niewielkiej wsi niedaleko Opola pojawił się billboard zachęcający do podania narodowości niemieckiej w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Okazuje się, że to kampania mniejszości niemieckiej, która w sposób szczególny zachęca do zaznaczania takiej narodowości u mieszkańców wybranych regionów Polski.

Billboardy zachęcają do zaznaczania narodowości niemieckiej w spisie ludności
fot. Niezalezna.pl

"Narodowość? Niemiecka. Język? Niemiecki" - taki billboard zachęcający do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 został zauważony przez czytelników portalu Niezalezna.pl w Lędzinach - niewielkiej wsi w województwie opolskim, w gminie Chrząstowice. Padło pytanie: skąd takie billboardy w Polsce?

Kampania mniejszości niemieckiej

Narodowy Spis Powszechny prowadzony jest w Polsce, a sam billboard wykonano w języku polskim. Jak się okazuje, jest to kampania mniejszości niemieckiej w Polsce. 

- Jeśli czujesz się związany z historią, tradycjami, kulturą, językiem niemieckim, a także ich regionalnymi kolorytami, to ta informacja jest dla Ciebie - zachęcają przedstawiciele mniejszości niemieckiej, dodając:

Nie obawiajmy się wpisać w ankiecie narodowość niemiecką.

Jak uzasadniają swoje namowy? - Pamiętaj, od Twojego głosu zależy wiele, bo: na podstawie jego wyników rząd polski realizuje nie tylko zapisy „Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”, ale także Konstytucji RP, „Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych” oraz „Konwencji o ochronie mniejszości narodowych" - czytamy na ulotce opracowanej przez stowarzyszenie zrzeszające mniejszość niemiecką w Polsce.

Co ciekawe, mniejszość niemiecka zachęca do zaznaczania narodowości niemieckiej w sposób szczególny mieszkańców niektórych rejonów Polski. Nawet jeżeli... nie znają języka niemieckiego.

Biorąc udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 pomyśl o swoim pochodzeniu i wspólnocie narodowej lub etnicznej. Zwłaszcza jeśli pochodzisz ze Śląska, Pomorza, Warmii, Mazur, Wielkopolski, Kujaw czy ziemi łódzkiej, nosisz w sobie niemieckie korzenie i kulturowo jesteś z nimi związany. Szczególnie wtedy wskazane pytania dotyczą Ciebie, nawet jeśli historia sprawiła, że nie znasz języka swoich przodków. Dlatego jest ważne, abyś w odpowiedziach to zadeklarował.

Dyskusja nad narodowością

To nie pierwszy raz, gdy dyskusja o narodowości budzi emocje. Niedawno było tak w przypadku pisarza Szczepana Twardocha. „Król” Twardocha w tłumaczeniu Seana Bye'a znalazł się wśród dziesięciu tytułów nominowanych do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Redakcja Wirtualnej Polski materiał na jego temat zatytułowała „Sukces Polaka. Ogłoszono listę finalistów”. Twardoch stwierdził, że nie życzy sobie, aby... nazywano go Polakiem.

- Szanowna Redakcjo WP Książki , to nie jest "sukces Polaka", ponieważ nie jestem Polakiem, jestem Ślązakiem, o czym, mam wrażenie, zdarzyło mi się już parę razy publicznie wspomnieć. Pozdrawiam serdecznie

- napisał w mediach społecznościowych. W sieci co i rusz pojawiają się zachęty do deklarowania w spisie narodowości śląskiej.

Narodowy Spis Powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#spis powszechny #Polska

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo