Wróblewski, Juszkiewicz, Bujnowski...

Ponad 60 prac z kolekcji sztuki Piotra Bazylki prezentowanych jest na wystawie w salonie DESA Unicum. Aukcja dzieł odbędzie się 11 maja.

desa.pl,

Kolekcja Piotra Bazylki złożona jest przede wszystkim z prac artystów młodego pokolenia, wystawianych w galeriach i przez nie promowanych.

Są to m.in. obrazy Ewy Juszkiewicz; choć tylko kilka obrazów tej artystki pojawiło się do tej pory na rynku sztuki, to analitycy rynku odnotowali, że w ciągu czterech lat ich wartość wzrosła ponad 20 razy. "Dziś jest to jedno z najgorętszych nazwisk nie tylko krajowej, ale i światowej sztuki" - jak podkreślają organizatorzy wystawy i aukcji. Artystkę reprezentuje jedna z najważniejszych galerii, Gagosian, która pod swoją pieczą ma takich słynnych twórców, jak Damien Hirst czy Jeff Koons.

"Piotr Bazylko to ciekawa postać w kontekście historii naszego rynku" – powiedział Rafał Kamecki, szef portalu Arttinfo, ekspert sztuki. "Bazylko jest jednym z największych kolekcjonerów na polskim rynku sztuki. Obecnie wystawia i sprzedaje część swoich imponujących, budowanych przez blisko dwadzieścia lat zbiorów" – dodał.

"Warto zauważyć – mówi Kamecki - duże skupienie na nazwiskach: od Andrzeja Wróblewskiego aż po zupełnie młodych artystów jak np. Ewa Juszkiewicz, których prace doskonale się sprzedają. Jest to oferta różnorodna aczkolwiek dotyczy tylko sztuki najnowszej".

Według Kameckiego kolekcja jest ciekawa, ponieważ została stworzona przez osobę, która ma duże wyczucie i wiedzę. Bazylko uczestniczy w światowych targach sztuki, dobrze się orientuje w zagadnieniach sztuki współczesnej w kraju i na świecie.

"To jeden z pierwszych przypadków kolekcji, która idzie na sprzedaż, dodajmy, że nie w całości, ale w dużych fragmentach. To dla innych kolekcjonerów solidna podpowiedź, co warto kupić"

– zauważa szef Artinfo.

Dziełami, które stanowiły początek kolekcji, była seria obrazów Wilhelma Sasnala kupiona przed prawie dwudziestu laty. Następnie Bazylko zaczął gromadzić czarno-białe fotografie.

"Moim zdaniem, pierwsze zakupy powinny być absolutnie intuicyjne, a później to się po prostu dzieje. Intuicja zawsze gdzieś prowadzi. Polskość, autoportrety czy w ogóle temat historii XX i XXI wieku w mojej kolekcji pojawiły się w sposób naturalny"

– mówi o swojej drodze kolekcjonera Piotr Bazylko.

Jak dodaje, nie powinno się od początku planować kształtu kolekcji. "Pierwsze zakupy, pierwsze interakcje ze sztuką powinny bazować na naszych zainteresowaniach. Takiej +dziecięcej+ fascynacji sztuką" – zaznacza.

Według Piotra Bazylki kolekcja musi rotować.

"To oznacza, że te prace, które przekazałem na aukcję, pewnie leżałyby w magazynie, a na ściany wróciłyby za kilka lat. Więc może lepiej, by korzystał z nich ktoś inny. Wtedy kolekcja żyje"

– dodaje kolekcjoner.

Piotr Bazylko razem z Krzysztofem Masiewiczem przez prawie 10 lat prowadzili internetowy blog ArtBazaar (www.artbazaar.blogspot.com), który propagował kolekcjonowanie sztuki najnowszej. Bazylko jest również współautorem książki "Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej", który miał już dwa wydania: w 2008 r. oraz w 2020 r. i obecnie jest dostępny na rynku.

"Oni stworzyli pewne nowe spojrzenie na kolekcjonowanie sztuki najnowszej, w dużej mierze opartej na zbiorach galerii" – powiedział Kamecki. "Stworzyli wartość tej sztuki, wypromowali artystów, z których większość ma już ciekawą drogę artystyczną i wystawienniczą".

Licytacja oraz przygotowania do niej będą częścią pełnometrażowego filmu dokumentalnego o polskim rynku sztuki i historii jego powstania – poinformowali organizatorzy wydarzenia z DESA Unicum.

Premiera przewidywana jest na wiosnę 2022 roku. Autorem filmu jest Andrzej Miękus, producentem Krzysztof Jakubowski, realizowany przez Film Boom Productions. Współfinansowany został przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wszystkie dzieła prezentowane na wystawie przedaukcyjnej "Kolekcji Piotra Bazylki" zostaną zlicytowane na aukcji 11 maja o godz. 19 w domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A.

Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#wystawa #kultura #aukcja #Piotr Bazyliko

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo