Dzień Matki w USA

W drugą niedzielę maja Amerykanie obchodzą Dzień Matki. Tego dnia sprzedawane są wszędzie kwiaty, kartki i baloniki z napisami „Mother’s Day”, czyli „Dzień Matki”.

pixabay.com/pixel2013

Dlaczego za oceanem to święto nie jest obchodzone jak w Polsce, 26 maja?

Wszystko zaczęło się, kiedy to Amerykanka o nazwisku Anna Jarvis zorganizowała małą uroczystość dla uczczenia swojej matki. Miało to miejsce 12 Maja 1907 roku, w kościele w miejscowości Grafton, w Zachodniej Wirginii.

W ciągu pięciu lat od tego wydarzenia w każdym stanie obchodzono Dzień Matki. W 1914 amerykański prezydent Woodrow Wilson ustanowił ten dzień świętem narodowym.

Kwiaty dla mam

Popularne stało się wtedy przypinanie do ubrań goździków. Różowe oraz czerwone kwiaty reprezentowały matki, które żyją. Białe goździki symbolizowały pamięć o mamach, które odeszły. W niedługim czasie, święto to stało się bardzo popularne a dzień ten zaczęły obchodzić także babcie oraz ciocie. Wysyłano okolicznościowe pocztówki, kwiaty a w niedługim czasie obdarowywano w ten dzień kobiety prezentami.

Nie o takie święto chodziło

Anna Jarvis rozpoczęła wtedy kampanię przeciwko komercjalizacji Dnia Matki. Spędziła ostatnie lata swojego życia próbując znieść święto matki, ponieważ jego obchody były dalekie od pierwotnego założenia i celu, w jakim powstało.

Dzień Matki obchodzony jest w tym dniu także m.in. w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii, Filipinach i Afryce Południowej.

 

Źródło: niezalezna.pl,

#USA #Dzień Matki #świat

Małgorzata Schulz/Los Angeles
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo