Jegor Ligaczow nie żyje

W Moskwie w wieku 100 lat zmarł Jegor Ligaczow, działacz partii komunistycznej, który pod koniec istnienia ZSRR był drugą osobą w państwie, zasiadał w Biurze Politycznym KPZR i w 1985 roku poparł kandydaturę Michaiła Gorbaczowa na stanowisko sekretarza generalnego.

Bundesarchiv, Bild 183-1989-0913-045 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

O śmierci Ligaczowa wieczorem 7 maja w Moskwie poinformowały władze obwodu tomskiego na Syberii.

Ligaczow w KPZR odpowiadał za kwestie ideologii. Przy jego wsparciu rozwijała się kariera partyjna nie tylko Gorbaczowa, późniejszego twórcy pieriestrojki, ale i przyszłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Przez pierwsze lata rządów Gorbaczowa był jego bliskim współpracownikiem i w latach 1985-88 faktycznie drugą osobą w państwie. Odpowiedzialny był m.in. za niepopularną kampanię antyalkoholową czasów pieriestrojki.

Wkrótce jednak Ligaczow zarzucił Gorbaczowowi odejście od wzorców ideologicznych i uznał swe poparcie dla niego za "swój największy błąd kadrowy". W lipcu 1990 roku, po ostrej krytyce Gorbaczowa, której dopuścił się podczas zjazdu partii komunistycznej, Ligaczow został odwołany ze wszystkich stanowisk partyjnych i odszedł ma emeryturę.

Później, w latach 1999-2003 był deputowanym niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo