Uprawa storczyka. Co robisz źle?

Storczyk stojący w oknie cieszy oko jak niewiele kwiatów. Dostępność tych roślin jest ogromna, dlatego w sklepie wybieramy co okazalsze egzemplarze. Niestety, w wielu domach po kilku miesiącach po storczyku nie ma śladu. Jak dbać o storczyka? Co ile podlewać, czym nawozić? Dlaczego tak ważnym jest dla tych kwiatów okres spoczynku?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@manfredrichter

Początkujący miłośnicy storczyków nie ustają w zachwytach nad nowo zakupioną rośliną. Utrzymanie jej może się jednak wydawać kłopotliwe i czasochłonne. Mimo wszystko, warto! Obfite kwitnienie wynagrodzi trud włożony w uprawę. Moment, w którym storczyki zakwitają, pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo.

Podlewanie storczyków

Jeśli mamy do czynienia ze storczykiem uprawianym w doniczkach, zwykle podlewa się go po kompletnym przeschnięciu podłoża. Co ile podlewać storczyka? Rozstrzał jest duży, bo zaleca się dostarczać wodę co 3, bądź nawet 16 dni! Wpływ mają na to takie czynniki jak: wielkość rośliny, rodzaj pojemnika, etap wzrostu, podłoże, natężenie światła, temperatura oraz wilgotność powietrza.

Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces.  Phalaenopsis musi dobrze przeschnąć pomiędzy kolejnymi nawadnianiami, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.

Storczyki najlepiej podlewać poprzez zanurzenie. Doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Ile to trwa? Tu również nie ma jednej reguły. Czas, w którym woda przeniknie przez całe podłoże, uzależniony jest przede wszystkim od wielkości doniczki.

Do podlewania dobrze wykorzystać wodę o temperaturze pokojowej. Jeszcze lepiej, jeśli woda pochodzi z filtra odwróconej osmozy bądź jest to woda destylowana. Zamieszkując tereny o nieznacznym stopniu zanieczyszczenia powietrza, nada się też deszczówka.

Jaki nawóz do storczyków?

Storczyki wymagają nawozu w trakcie wzrostu. Jednym ze sposobów zasilania rośliny jest nawożenie dolistne. Wystarczy, że płynnym nawozem spryskamy liście i pędy. Mniejsze egzemplarze, tworzące pąki bądź już kwitnące, zaleca się nawozić co 3-4 tygodnie.

Późną wiosną i latem zaleca się stosowanie nawozów o wysokiej zawartości azotu. Ciemnozielone liście sygnalizują właściwe zasilanie. Jeśli te są zbyt jasne, a miejscami pojawiają się zażółcenia, może to być znak zbyt niskiego nawożenia. Poczerniałe końcówki liści oznaczają, że nawozu jest za dużo. Nie zawsze jednak zmiana w kolorze liści podytkowana jest wyłącznie złym dawkowaniem nawozu. Złota zasada brzmi: lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów, niż ją przenawozić.

Storczykowy okres spoczynku

Istnieją gatunki storczyków, które nie przechodzą okresu spoczynku. Konsekwentnie rosną, inicjują kolejne pędy kwiatowe i kwitną niemal przez cały rok. I właśnie przez cały rok ich wymagania uprawowe pozostają bez zmian. Są jednak takie gatunki, które w okresie spoczynku wymagają zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Okres spoczynku storczyków najczęściej przypada zimą. Wówczas przerwa w podlewaniu może rozciągnąć się nawet do trzech miesięcy. Chwytając zatem po okazały egzemplarz w sklepie, warto zapoznać się z gatunkiem kwiata i jego wymaganiami.

Błędy w uprawie storczyka

  1. Storczyki lubią światło. Nie zaleca się jednak stawiania ich na parapecie południowego okna. Najlepiej, jeśli znajdą się na stronach wschodniej bądź zachodniej. Rozproszone światło pozwoli uniknąć przypaleń liści. Jeśli zaś ograniczymy dostep do światła, liście storczyka mogą stać się matowe, a samo kwitnienie nie będzie zadowalająco obfite.
  2. W zimie należy uważać, by storczyki nie stały przy uchylnym oknie. Kwiaty te są bardzo wrażliwe na zimne przeciągi.
  3. Dominujący odsetek storczyków nie powinien rosnąć w zwykłej ziemi. Wymagają podłoża z kory, keramzytu czy włókna kokosowego. Dzięki temu, że jest ono luźne i przewiewne, skutecznie chroni delikatne korzenie przed gniciem.
  4. Doniczka powinna mieć wiele otworów na spodzie, by woda swobodnie się wydostawała.

 

Źródło: muratordom.pl, zielonyogrodek.pl, niezalezna.pl

#dom #porady

Natalia Wasilewska
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo