Szczepienie ciężarnych na Stadionie Narodowym

Szczepienia kobiet w ciąży są wykonywane w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym od 4 maja - przekazała dziś rzeczniczka CSK MSWiA Iwona Sołtys, odnosząc się do informacji przedstawionej w Faktach TVN, że takie szczepienia wykonuje się dopiero od tego piątku.

Pexels / CC0

W wieczornym wydaniu Faktów TVN stacja podała, że szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie i wiele innych punktów odmawiało szczepień ciężarnych.

- Mój partner w tym tygodniu szczepił się na stadionie i przy okazji zapytał, czy szczepią kobiety w ciąży i lekarz rejestrujący powiedział, że niestety nie szczepią. Takie są odgórne rekomendacje - mówiła w materiale telewizji kobieta 9. miesiącu ciąży. Dodała, że w końcu się zaszczepi gdzie indziej w przyszłym tygodniu.

Druga sytuacja przedstawiona w materiale dotyczyła innej kobiety, która również jest w ciąży i także odmówiono jej szczepienia na Stadionie Narodowym. Jak podaje TVN 24, kobieta jednak nie ustąpiła. Zadzwoniła na miejscu do swojego ginekologa po zaświadczenie.

- Mi się udało, ale to tylko dla tego, że byłam zacięta, zawzięta w tym temacie - mówiła w materiale. Dyrekcja szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniła telewizję, że od 7 maja bez problemu szczepi kobiety w ciąży. Pacjentki jednak muszą mieć ze sobą zaświadczenia od ginekologa.

Do tej tego materiału w piątek wieczorem odniosła się Iwona Sołtys, rzeczniczka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którego filią jest tymczasowa placówka na Stadionie Narodowym, gdzie jest szpital dla chorych na COVID-19, a także punkt szczepień.

- Dzisiejszy materiał przedstawiony w Faktach TVN przedstawia nieprawdziwe informacje odnośnie szczepienia kobiet ciężarnych. W odniesieniu do stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 26 kwietnia 2021 roku szczepienia są realizowane u kobiet z udokumentowanym zaświadczeniem o byciu w 2. - 3. trymestrze ciąży i z dokumentem od lekarza ginekologa-położnika prowadzącego ciążę o braku przeciwskazań do szczepienia - przekazała rzeczniczka.

Sprostowała też informację zawartą w materiale dotyczącą daty rozpoczęcia szczepień dla ciężarnych w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym. Jak przekazała, są one realizowane od 4 maja, a nie jak podała redakcja Faktów - od dziś, 7 maja.

Sołtys zwróciła też uwagę, że należy pamiętać, iż każdorazowo decyzja o zaszczepieniu pacjentki jest kwestią indywidualną i decyzją oraz odpowiedzialnością lekarza kwalifikującego.

- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów staramy się podejmować je z jak największą rozwagą, dlatego też tezy zawarte w dzisiejszych Faktach TVN uznajemy za krzywdzące wobec starań lekarzy i całej kadry punktu szczepień, która pracuje sumiennie i rzetelnie, a efektem jej pracy jest 200 tys. zaszczepionych w tej lokalizacji osób

- zauważyła.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo