Wspólny „koronapaszport” dla krajów Grupy Wyszehradzkiej? Węgrzy wychodzą z propozycją

"Węgry zaproponowały partnerom z Grupy Wyszehradzkiej wprowadzenie strefy wolnego podróżowania dla zaszczepionych" - powiedział MSZ Węgier Peter Szijjarto w telewizji Polsat News. Zgodnie z propozycją w pełni zaszczepieni obywatele Węgier, Polski, Czech i Słowacji mogliby bez ograniczeń podróżować po terytoriach wszystkich czterech krajów.

Przywódcy państw V4 na spotkaniu w Krakowie (luty 2021)
fot. Krystian Maj / KPRM

Jak przypomina portal polsatnews.pl na Węgrzech działają już wewnętrzne "paszporty covidowe". To zaświadczenia potwierdzające ochronę przed koronawirusem, które otrzymują osoby zaszczepione i te, które już koronawirusa przechorowały. Dzięki zaświadczeniom mogą one np. jeść wewnątrz restauracji, a nie tylko w ogródkach restauracyjnych, czy wchodzić co szeregu innych obiektów (hotele, zoo, teatry, kina, kluby fitness, pływalnie, lodowiska, itp.).

- Mamy nadzieję, że życie wróci do normalności, gdy tylko to będzie możliwe. Kluczem są szczepienia. Jeśli szczepionkami zapewnimy ludziom bezpieczeństwo, realistyczny stanie się powrót do normalności. Dlatego właśnie otworzyliśmy ponownie usługi dla już zaszczepionych, którzy są bezpieczni i mogą ochronić innych

- mówił Szijjarto w polskiej telewizji.

Minister spraw zagranicznych Węgier przypomniał, że jego kraj ma już podpisane z kilkoma krajami dwustronne porozumienia o wzajemnym uznawaniu zaświadczeń o szczepieniach przeciwko koronawirusowi. Dotąd takie dokumenty podpisane są ze Słowenią, Chorwacją, Serbią, Czarnogórą, oraz... Bahrajnem. 

- Zaproponowałem moim kolegom z Grupy Wyszehradzkiej - czemu nie stworzyć takiego porozumienia w ramach grupy V4? Dlaczego nie pozwolić w pełni zaszczepionym obywatelom Grupy Wyszehradzkiej podróżować bez ograniczeń w ramach krajów grupy? 

- mówił o propozycji Peter Szijjarto.

Jeśli temat nabierze konkretnych kształtów, wrócimy do niego na portalu Niezalezna.pl.

 

 Źródło: niezalezna.pl, Polsat News, Twitter

#koronawirus #paszport szczepień #koronapaszport #Słowacja #Węgry #Czechy #Polska #Grupa Wyszehradzka #V4

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo