Dłuższy areszt dla youtubera, poniżającego niepełnosprawnego. Kazał mu m.in. jeść kocie odchody

Do połowy czerwca szczeciński sąd przedłużył areszt dla youtubera, który wraz z dwiema innymi osobami poniżał mężczyznę z niepełnosprawnością. Wśród poniżających czynności, do których zmuszali niepełnosprawnego "Kamerzysta" i jego ekipa, znalazło się m.in. jedzenie kocich odchodów. Sprawcy zarejestrowali film i umieścili go w internecie.

tzw. "Kamerzysta"
printscreen - Youtube, kanał zatrzymanego

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o przedłużeniu aresztu dla youtubera do 15 czerwca. W kwietniu sąd rejonowy zdecydował o miesięcznym aresztowaniu mężczyzny.

Sąd Okręgowy uznał, że ilość i rodzaj czynności procesowych, które planuje przeprowadzić prokuratura jest na tyle czasochłonna, że wymaga dłuższego pobytu podejrzanego w warunkach aresztu tymczasowego

- poinformował dziś rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Wskazał, że w ocenie sądu "jedynie środek izolacyjny może zagwarantować niezakłócony ze strony podejrzanego tok prowadzonego postępowania przygotowawczego". Podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia, poza tym, jak wskazał sędzia Tomala, istnieje uzasadniona obawa, że mężczyzna mógłby mataczyć "np. poprzez wpływanie na treść zeznań bądź wyjaśnień osób, które należy przesłuchać w sprawie".

Znęcał się nad niepełnosprawnym i transmitował to

Podejrzany youtuber w połowie kwietnia usłyszał zarzut "znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny", które zostało utrwalone na nagraniu i rozpowszechnione. Jak informowała wówczas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, w sprawie zatrzymane zostały trzy osoby, wszystkie usłyszały ten sam zarzut.

Rzeczniczka powiedziała także, że "prokurator uznał, iż co do jednej osoby wystarczającym środkiem zapobiegawczym dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania będzie zastosowanie środka o charakterze izolacyjnym i w związku z tym wydał postanowienie o zastosowaniu wobec tej podejrzanej dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz pokrzywdzonym".

Prokurator wnioskował wówczas o tymczasowe aresztowanie dla drugiego mężczyzny, sąd uznał jednak, że wystarczy dozór policji. Jak podał sędzia Tomala, sąd okręgowy utrzymał w mocy to postanowienie.

W ocenie sądu niewątpliwie zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzuconego mu czynu, jednakże jego udział w przestępstwie nie był na tyle znaczny, aby stosować wobec niego areszt tymczasowy

 - przekazał rzecznik.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, Radio Szczecin, Sąd Okręgowy w Szczecinie

#youtuber #niepełnosprawny #poniżanie #Zachodniopomorskie #Szczecin #kamerzysta #jutuber #znęcanie się

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo