Ameryka Południowa płacze ze wzruszenia. "To wspaniały dar"

  

Wybór kardynała Jorge Maria Bergoglia na pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej przepełnia Kościół Meksyku i całej Ameryki Płd. głęboką radością - głosi komunikat Konferencji Episkopatu Meksyku. Z wyboru cieszy się też Kościół w Urugwaju, Chile i Brazylii.

Kościół meksykański cieszy się z "wyboru papieża z tego kontynentu nadziei" - napisali w komunikacie biskupi.

"To znak miłości Boga dla Kościołów na tej ziemi" - podkreślono.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Meksyku Eugenio Lira powiedział, że Bergoglio "jest papieżem bliższym ludu Ameryki Łacińskiej, głęboko świadomym rzeczywistości" tego regionu i jego problemów.

Biskupi napisali również w komunikacie, że przekazali papieżowi Franciszkowi wyrazy "miłości oraz (obietnice) posłuszeństwa i lojalności".

To, że na papieża wybrano po raz pierwszy duchownego z Ameryki Łacińskiej, "świadczy o dojrzałości Kościoła" - ocenił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Chile Ricardo Ezzati.

Ezzati, który 76-letniego Bergoglia zna osobiście, nazwał go "papieżem o wielkim sercu". Opisał go jako dobrego teologa, osobę głębokiej wiary i bardzo inteligentną.

Wybór Franciszka "ożywia misję Kościoła polegającą na zdobywaniu wiernych we wszystkich narodach" i pokazuje, że Kościół nie jest już zwrócony tylko w stronę Europy - ocenił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Brazylii Leonardo Steiner. Brazylia jest krajem, w którym żyje najwięcej katolików na świecie. 123 mln ze 194 mln Brazylijczyków to katolicy.

Wybór papieża z radością przyjęła też Konferencja Episkopatu Urugwaju. Biskup pomocniczy Montevideo Daniel Sturla wyraził "ogromną radość" z powodu wyboru. "To, że Franciszek jest Argentyńczykiem, jeszcze bardziej nas cieszy" - podkreślił.

Zobacz radość mieszkańców Ameryki Południowej

Msza inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka odbędzie się 19 marca o godzinie 9:30
 Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc o wyborze nowego papieża:

"Bardzo cieszymy się, że taki był szybki wybór, że Duch Święty wskazał na tego człowieka. Pamiętamy, skąd pochodzi. Argentyna, czyli Ameryka Południowa, tam bije serce Kościoła, tam Kościół jest najmocniejszy, najbardziej dynamiczny, najbardziej rozwijający się, i pewnie dlatego papież stamtąd.

A imię Franciszek, to pewnie cały program, bo wiemy, że Franciszek był pokornym człowiekiem, a jego programem były właściwie dwa słowa: pokój i dobro. I myślę, że to też będzie wezwanie, przed którym stoi papież i także zadanie, które będzie podejmował i realizował (...). To ma być program pontyfikatu: pokój i dobro". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Podwyżki i nowe umowy. Radni PiS domagają się zmian

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

Zwiększenia o dziesięć procent stawek wynagrodzeń za usługi opiekuńcze oraz zmiany umów śmieciowych dla pracowników na umowy o pracę chcą wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Złożą w tej sprawie interpelację do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

We wtorek na konferencji prasowej szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski poinformował, że interpelacja do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zostanie złożona w środę.

- Złożymy interpelację wzywającą do zmiany warunków umowy. Chodzi a zwiększenie stawek godzinowych w ramach usług opiekuńczych o co najmniej 10 procent w stosunku do legalnego minimum 14,70 zł brutto oraz o zaoferowanie opiekunom możliwości świadczenia usług w ramach umowy o pracę na czas określony

 - powiedział Kurczewski.

Jak wyjaśnił, Gmina Wrocław od lat zleca podmiotom zewnętrznym usługi związane z organizacją i realizacją usług opiekuńczych dla podopiecznych MOPS-u w miejscu zamieszkania klienta; osoby wykonujące te usługi pracują na minimalnych stawkach w ramach umów śmieciowych.

- Z analizy umowy podpisanej przez miasto na lata 2017-2020 wynika, że głównym kryterium konkursu musiało być kryterium cenowe. Stawki godzinowe założone w ofercie to stawki minimalne, a część z nich jest już nieaktualna w związku z podniesieniem stawek godzinowych w rozporządzeniu przez rząd

 - podkreślił Kurczewski.

Radny zaznaczył, że opiekunowie z powodu takiego trybu zatrudnienia w konsekwencji nie mają zapewnionego płatnego urlopu.

- Pod okiem i najwyraźniej przy aprobacie obecnego prezydenta Jacka Sutryka, a byłego dyrektora Departamentu Spraw Społecznych, są podpisywane umowy, które nie gwarantują nawet standardów obowiązujących w dyskontach. Solidarny Wrocław lansowany przez prezydenta Sutryka, to na pewno nie Wrocław, który znają opiekunowie zatrudnieni w ramach wspomnianej umowy

- ocenił Kurczewski.

Jak podał, stawki w innych miastach wynoszą od 17,65 zł do nawet 26 zł

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl