Baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

W Szczecinie powstanie nowoczesna baza dla lodołamaczy. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

jmp71 / CC0

Dziś podpisano umowę w tej sprawie – poinformowały służby prasowe Wód Polskich. Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking.

- Budujemy dom dla lodołamaczy – powiedział dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski. - Nowoczesny, funkcjonalny, spełniający wszystkie warunki, które powinien spełniać obiekt europejskiej klasy, jeżeli chodzi o zabezpieczenie techniczne takich statków, jak lodołamacze – dodał.

- Realizując ten program, czyli budowę lodołamaczy czy modernizację obiektów postojowych wpisujemy się w istotny proces budowy dróg śródlądowych łączących Morze Bałtyckie z Morzem Północnym – powiedział z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, „to będzie pierwsza droga wodna, która będzie wykonana w odpowiednich parametrach śródlądowych, będzie to możliwe w dużej mierze dzięki przebudowie mostu kolejowego w Podjuchach”.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślał natomiast wagę inwestycji infrastrukturalnych. - Szczecin ma najnowocześniejszy w Europie punkt dowodzenia lodołamaczami, to tutaj trwa polsko-niemiecka akcja lodołamania – powiedział. Jak dodał, „to będzie najnowocześniejsza baza dla lodołamaczy w Europie, która pomieści polskie lodołamacze, a także niemieckie, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Koszt inwestycji to ponad 22 mln zł. Realizowana jest ona w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Szczecin

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo