W sobotę IV Międzynarodowy Różaniec Młodych

W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się IV Międzynarodowy Różaniec Młodych. Z inicjatywy ordynariusza włoskiej diecezji Teramo-Atri bp Lorenzo Leuzzi we wspólnej modlitwie połączą się w tym roku młodzi z Polski, Włoch, Kanady, Brazylii, Haiti i Słowenii.

pixabay.com/Myriams-Fotos

W sanktuarium św. Gabriela w Isola del Gran Sasso w regionie Abruzja we Włoszech modlitwie będzie przewodniczył bp Emil Paul Tscherrig – nuncjusz apostolski we Włoszech. W Polsce nabożeństwu w budowanym sanktuarium św. Gabriela i Młodych Świętych na warszawskiej Białołęce będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej (Franciszek Possenti) we Włoszech nazywany jest "Świętym uśmiechu" jest jednym z najbaradziej znanych wśród młodzieży świętych. "Zawsze panując nad sobą, pogodnym obliczem okazywał wesele ducha, zachęcając przez to innych do radości" - napisał papież Jan XXIII z okazji 100-lecia urodzin św. Gabriela.

Franciszek Possenti urodził się w Asyżu 1 marca 1838 r. Jego ojciec piastował urząd gubernatora miasta i okolic z ramienia Stolicy Apostolskiej, gdyż obszar ten należał wówczas do Państwa Kościelnego.

Po okresie zbyt swobodnej młodości 22 sierpnia 1856 r. wstąpił do klasztoru pasjonistów w Morovalle, gdzie przyjął imię zakonne Gabriel. Zmarł w wieku 24 lat na gruźlicę 27 lutego 1862 r.

Jest patronem kleryków i młodych zakonników. Papież św. Pius X ogłosił Gabriela błogosławionym (1908), a papież Benedykt XV wpisał go do katalogu świętych (1920). Papież Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej (1926). W roku 1953 papież Pius XII wyznaczył św. Gabriela na patrona diecezji Teramo i Atri na równi ze św. Bernardynem i św. Reparatą. Jego relikwie znajdują się w sanktuarium św. Gabriela w Isola del Gran Sasso, a od 2010 także w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie.

Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, popularnie zwane Zgromadzeniem Pasjonistów zostało założone przez włoskiego mistyka św. Pawła od Krzyża w roku 1720 i jest międzynarodowym instytutem zakonnym na prawie papieskim. Jego członkowie ślubują rozważać i głosić miłość Boga do świata objawioną przez mękę Jezusa Chrystusa.

Obecnie na świecie jest około 1800 pasjonistów (kapłanów i braci), którzy pracują w 62 krajach na 6 kontynentach.

Zgromadzenie jest podzielone na 6 konfiguracji, które dzielą się na 16 prowincji i 7 wiceprowincji.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo