Zakrwawiona koszula sędziego wypożyczona kurii. W niedzielę beatyfikacja Rosario Livatino

Kuria w Agrigento na Sycylii wypożyczyła od miejscowego sądu zakrwawioną koszulę, którą miał na sobie sędzia Rosario Livatino w chwili zamachu w 1990 roku. Miejscowy Kościół za zgodą prezesa sądu otrzymał ją w związku z niedzielną beatyfikacją sędziego.

Rosario Livatino
fot. sconosciuto - sconosciuta, Pubblico dominio, https://it.wikipedia.org/w/index.php?curid=668511

Msza beatyfikacyjna Livatino, który zginął w zamachu mafii sycylijskiej w wieku 38 lat, odbędzie się w katedrze w Agrigento.

Kuria w tym mieście złożyła wniosek do sądu o udostępnienie błękitnej koszuli, która była dowodem podczas procesów zabójców sędziego. Była ona przechowywana w sądowym sejfie przez 31 lat - podały lokalne media.

Koszula ma zostać wystawiona podczas mszy beatyfikacyjnej, w której weźmie udział około 200 osób. Ceremonia będzie transmitowana przez włoską telewizję. Mszy przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro.

Urodzony w 1952 roku sędzia Livatino został zastrzelony 21 września 1990 roku w rejonie Agrigento w chwili, gdy jechał do sądu. Zamachu na niego dokonała mafijna organizacja Stidda, działająca w tym rejonie Sycylii. Sprawcy morderstwa zostali po kilku procesach skazani na dożywocie.

W grudniu 2020 roku papież Franciszek zaaprobował dekret o męczeństwie sędziego.

Zostanie on ogłoszonym błogosławionym męczennikiem Kościoła w 28. rocznicę pamiętnego przemówienia świętego Jana Pawła II w Agrigento, wymierzonego w mafię.

Przypomina się, że podczas wizyty w Agrigento w 1993 roku polski papież spotkał się z rodzicami sędziego Livatino, nazywając go "męczennikiem sprawiedliwości i pośrednio wiary".

W trakcie tamtej wizyty św. Jan Paweł II mówił w Dolinie Świątyń do mieszkańców miasta: „Po tylu cierpieniach macie prawo do życia w pokoju. Ci, którzy zakłócają ten pokój, mają na sumieniu wiele ofiar. Oni muszą zrozumieć, że nie wolno zabijać niewinnych”.

- Bóg powiedział: "Nie zabijaj". Żaden człowiek, żadne ugrupowanie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać tego świętego prawa Boskiego. Ten sycylijski lud, tak przywiązany do życia, który kocha życie i daje życie, nie może żyć uciskany pod presją przeciwnej cywilizacji, cywilizacji śmierci

 – podkreślił św. Jan Paweł II.

Zaapelował do mafiosów: "W imię Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, zwracam się do odpowiedzialnych: nawróćcie się, pewnego dnia przyjdzie sąd Boży”.

Katolicki dziennik "Avvenire" poinformował, że w czwartek w siedzibie Najwyższej Rady Sądownictwa w Rzymie prezydent Włoch Sergio Mattarella wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu kardynałem Gualtiero Bassettim obejrzał film dokumentalny o przyszłym błogosławionym. W premierowym pokazie uczestniczyła także minister sprawiedliwości Marta Cartabia.

Dokument ma tytuł "Dzieciaki, co ja wam zrobiłem?". To ostatnie słowa wypowiedziane przez ciężko rannego sędziego do zabójców, którzy stali nad nim z pistoletem.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo