Trybunał w Strasbourgu podważa wybór sędziów polskiego TK. "Wyrok poza kompetencjami"

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu zakwestionował dzisiaj wybór sędziów do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, co przekłada się na "niezgodność z prawem składu orzekającego". Julia Przyłębska, prezes TK, decyzję ETPCz uznała za wydaną "bez podstawy prawnej i poza kompetencjami" oraz zaznaczyła, że nie wywołuje ona żadnych skutków w polskim systemie prawnym.

Autorstwa CherryX - en:File:European Court of Human Rights.jpg, zobacz też: commons:File:European Court of Human Rights.jpg, CC BY-SA 3.0, https://pl.wikipedia.org/w/index.php?curid=4064038

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce uznał dzisiaj jednogłośnie, że doszło do naruszenia art. 6 par. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie prawa do rzetelnego procesu oraz naruszenia art. 6 par. 1 w zakresie prawa do sądu ustanowionego ustawą.

ETPCz poinformował o tym w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej trybunału w Strasbourgu.

Sprawa dotyczy praw polskiej spółki, która poskarżyła się do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy, które doprowadziły do niekorzystnego sądowego rozstrzygnięcia (sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, sprawa 4907/18).

Trybunał Konstytucyjny sprawę umorzył, a decyzję podpisał sędzia Mariusz Muszyński. ETPCz miał uznać, że w Trybunale Konstytucyjnym, w składzie orzekającym, zasiadał sędzia, który został wybrany na wcześniej już obsadzone miejsce.

Spółka poskarżyła się na to do ETPCz w Strasburgu, dowodząc, że naruszone zostało jej prawo do sądu - podano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdziła, że wyrok ETPCz zapadł "bez podstawy prawnej i poza kompetencjami".

- Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasbourgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym

- powiedziała Przyłębska.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu #ETPCz #Julia Przyłębska #Trybunał Konstytucyjny

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo