Internetowe "Lekcje Pamięci"

Działające w Katowicach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, kultywujące pamięć o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek oraz historii opozycji demokratycznej, przygotowało adresowany do szkół cykl warsztatowy "Lekcje Pamięci" poświęcony tragicznym wydarzeniom sprzed blisko 40 lat.

Pomnik poległych górników KWK „Wujek” w Katowicach
Autorstwa Michał Bulsa - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15601957

"Za pomocą dostępnych multimediów i materiałów edukacyjnych podzielimy się z młodzieżą naszą wiedzą o pacyfikacji kopalni Wujek i znaczeniu wydarzeń stanu wojennego dla współczesności – historia bowiem powinna być nauczycielką życia"

- wskazują inicjatorzy przedsięwzięcia, adresowanego głównie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

Działalność edukacyjna jest jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności Solidarności, prowadzącego muzeum przy katowickiej kopalni Wujek. Po wybuchu epidemii koronawirusa, Centrum dostosowało swoją ofertę do potrzeb, organizując lekcje i warsztaty online dla uczniów z całej Polski. Tylko w kwietniu tego roku z takich lekcji, poświęconych różnym zagadnieniom dotyczącym działań opozycji w okresie PRL, było 81. Wzięło w nich udział niespełna 1,7 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich.

Również nowy projekt "Lekcji Pamięci", przybliżający historię pacyfikacji strajku w kopalni Wujek oraz biografie dziewięciu górników, którzy zginęli od milicyjnych kul, z powodu pandemii oraz trwającej rozbudowy Centrum będzie prowadzony przede wszystkim online. Zajęcia mogą być jednak realizowane także stacjonarnie w placówkach oświatowych i instytucjach kultury na podstawie indywidualnych uzgodnień, uwzględniających aktualną sytuacją epidemiczną.

Pomysłodawcy projektu, przygotowanego w roku 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni, chcą, by wiedza o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r. w Katowicach była jednym z podstawowych elementów kształtowania obywatelskiej pełnoletniości i tożsamości.

Warsztaty mogą być realizowane zarówno w ramach lekcji historii, jak i wiedzy o społeczeństwie czy edukacji regionalnej. Zadaniem nauczyciela jest utworzenie spotkania i przesłanie odpowiedniego linku logowania lub numeru ID do uczniów oraz prowadzącego zajęcia pracownika Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Nauczyciel powinien też być obecny podczas zajęć i dbać o zachowanie porządku w czasie trwającej do godziny internetowej lekcji. Bezpłatne zajęcia będą prowadzone w dni powszednie do 24 czerwca.

Będące obecnie w trakcie rozbudowy Śląskie Centrum Wolności i Solidarności mieści się w dawnym magazynie odzieżowym kopalni Wujek. Przylega do niego rampa, z której członkowie plutonu specjalnego ZOMO 16 grudnia 1981 roku strzelali do strajkujących górników. Przedmiotem działalności Centrum jest zachowywanie i upowszechnianie wiedzy o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, działalności ruchów opozycyjnych w okresie do 1989 r. i wydarzeniach związanych z pacyfikacją strajków na obszarze obecnego woj. śląskiego oraz o utworzeniu i działalności NSZZ Solidarność.

Przykopalniane muzeum powstało w 2008 r. Przed rozbudową składało się z trzech sal wystawowych, w których ukazana była m.in. historia kopalni z makietą odwzorowującą teren kopalni oraz przebieg działań sił milicyjno-wojskowych podczas pacyfikacji zakładu. Po muzeum od lat oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.

Po przebudowie, Centrum znacząco powiększy się, udostępniając dwa kolejne poziomy. Ekspozycja będzie mieściła się nie tylko – jak dotąd – na parterze, ale też na poddaszu, które zostanie podniesione oraz w podziemiach. Wystawa będzie prezentowała historię PRL-u - przede wszystkim działalność opozycji demokratycznej, m.in. powstanie NSZZ Solidarność, wizyty Jana Pawła II, strajki, stan wojenny, pacyfikację Wujka i jej efekty oraz przebieg sądowych procesów, w których sądzeni byli sprawcy tej zbrodni. W styczniu br. podpisano umowę z wykonawcą nowej wystawy głównej Centrum. Przetarg wygrała firma Adventure Ekspozycje.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Lekcje Pamięci #Kopalnia Wujek #kultura

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo