Rozdano Muzealne Oscary

Stapferhaus z Lenzburga w Szwajcarii uhonorowano The European Museum Award of The Year (EMYA) za rok 2020 - zwaną popularnie Muzealnym Oscarem; za rok 2021 nagrodzono niderlandzkie Muzeum Historii Naturalnej (Naturalis Biodiversity Center) w Lejdzie.

pixabay.com/StockSnap

Uroczystość przyznania nagród dla najlepszych muzeów w Europie odbyła się wirtualnie i obejmowała lata 2020 i 2021.

"Szukamy miejsca, które spełnia najwyższe standardy jako placówka publiczna, ale przede wszystkim centrum innowacji, które sprawdzą się w przyszłości. Mniej jesteśmy zainteresowani innowacjami technologicznymi, bardziej intelektualnymi, które pozwalają analizować współczesne społeczeństwa"

– powiedział członek jury Mark O’Neil, ogłaszając werdykt za 2020 roku.

Zasiadająca w jury Marlen Mouliou, podkreśliła, że Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie jest jednym z największych muzeów w swoim rodzaju. Zaznaczyła, że organizowane w nim wystawy i wydarzenia mają uniwersalny charakter i skłaniają do silnych emocji i refleksji nad współczesnym światem.

Ceremonia - zorganizowana przez powołaną w 1977 r. w Wielkiej Brytanii instytucję European Museum Forum (partneruje jej Council of Europe) - odbyła się w Muzeum Prezydentury Borysa Jelcyna w Jekaterynburgu (które zwyciężyło w konkursie w 2017 roku). Z uwagi na sytuację pandemiczną uroczystość była transmitowana online.

Do nagród nominowano aż 88 placówek muzealnych (61 za rok 2020 i 27 za rok 2021), w tym siedem muzeów z Polski. Za rok 2020 nominowano Muzeum Warszawy, opolskie Muzeum Polskiej Piosenki, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławia, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach i Muzeum Miejskie w Żorach; natomiast za rok 2021 – krakowskie Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Historyczne w podziemiach Krakowskiego Rynku.

Pośród muzeów zasługujących na szczególną uwagę wymieniono Muzeum Historyczne w podziemiach Krakowskiego Rynku. Jak zauważono: "otwiera ono drogę do dialogu na temat historii poprzez eksponaty, niegdyś ukryte, dziś w pełni dostępne dla zwiedzających".

Podczas wirtualnej uroczystości wielokrotnie przypominano, że przyznawana od 43 lat EMYA, na przestrzeni czasu zmieniała swoje kryteria oceny, ze względu na czynniki polityczne i społeczne. Dziś dla jurorów najważniejsze stały się wartości demokratyczne i ochrona praw człowieka.

"Choć nie możemy spotkać się bezpośrednio, wymieniać opinii i świętować tak jak robiliśmy to do tej pory, zwycięzcy i nominowani do nagród EMYA2010 i EMYA2021 wciąż są równie interesującymi i innowacyjnymi placówkami jak każdego roku. Ich osiągnięcia są tak samo spektakularne jak w poprzednich latach"

– napisali organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#muzeum #nagroda #kultura

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo