Francja i USA chcą uwolnienia patentu na szczepionki na koronawirusa. Niemcy przeciwne

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w czwartek, że w pełni popiera propozycję zniesienia patentów na szczepionki na koronawirusa. „Musimy uczynić tę szczepionkę globalnym dobrem publicznym” – oświadczył szef państwa, otwierając pierwsze duże centrum szczepień w Paryżu.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Macron zadeklarował swoje poparcie dla zawieszenia praw intelektualnych do szczepionek dzień po ogłoszeniu tej propozycji przez prezydenta USA Joe Bidena.

Kampania szczepionek będzie przyspieszona od przyszłego tygodnia - zapowiedział również Macron. „Obniżymy wiek dostępu do szczepionki” – obiecał.

Od 10 maja rozpoczną się we Francji szczepienia osób po pięćdziesiątce. Początkowy harmonogram zakładał, że nastąpi to 15 maja.

Od czwartku udostępniono szczepienia preparatem Pfizera dla osób w wieku 16-17 lat, obciążonych niektórymi poważnymi chorobami. Tzw. wolne dawki będą natomiast dostępne dla wszystkich chętnych od 12 maja. Nie chcemy „marnować dawek" – podkreślił Macron.

Jak podała AFP rząd Niemiec wyraził w czwartek zastrzeżenia do popieranej przez władze USA propozycji zniesienia patentów na szczepionki przeciwko Covid-19, uważając że powinny one nadal być chronione.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Francja #USA #Niemcy #koronawirus #szczepionka na koronawirusa #patent

mt
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo