Polska Wiosna Filmowa na Węgrzech

Pokazem filmu „25 lat niewinności” w reżyserii Jana Holoubka rozpoczęła się w czwartek organizowana na Węgrzech już po raz 27. Polska Wiosna Filmowa. Wszystkie filmy będą prezentowane online.

pixabay.com/Free-Photos

Do poniedziałku włącznie widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze: „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka i „Prymas. Trzy lata z tysiąclecia” Teresy Kotlarczyk.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Polski w Budapeszcie. Dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska powiedziała PAP, że w programie festiwalu znalazły się nowe filmy – stąd m.in. otwierający pokaz obraz – ale także starsze propozycje, warte przypomnienia ze względu na wysokie walory artystyczne i przesłanie.

Jak podkreśliła, film o kardynale Stefanie Wyszyńskim zostanie zaprezentowany z uwagi na 120. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci, a także na jego zbliżającą się beatyfikację.

Motto festiwalu brzmi „Nigdy nie trać nadziei, z każdej sytuacji znajdzie się wyjście”. Urbańska zwróciła uwagę, że wszystkie proponowane filmy dowodzą przez losy swoich bohaterów, iż nawet z najbardziej dramatycznych sytuacji jesteśmy w stanie znaleźć wyjście dzięki wierze, nadziei i bezinteresownej pomocy ludzi dobrej woli, którzy pojawiają się na naszej drodze.

„Chcieliśmy nie tylko zapoznać widzów z najnowszymi osiągnięciami polskiej kinematografii, ale przy okazji przez kulturę wpłynąć na stan ducha. Wiadomo, że obecna sytuacja nie wpływa zbyt optymistycznie na ogół społeczeństwa. Ale kultura jest w stanie także i w takich sytuacjach napawać ludzi bardzo wieloma pozytywnymi emocjami”

– zaznaczyła.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#25 lat niewinności #Polska Wiosna Filmowa #Węgry #kultura

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo