Poradnik ogrodnika: Groszek wiosenny

Rośnie w małych kępkach i budzi zachwyt swoimi niebiesko-fioletowymi kwiatkami. Szybko już w połowie maja wydaje owoce w postaci strączków. W gródku dobrze rośnie na zacienionych miejscach. Rośnie dziko na znacznych obszarach Azji i na terenie niemal całej Europy. W Polsce jest rośliną dość pospolitą.

groszek wiosenny
Beentree; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Roślina wieloletnia rosnąca w małych kępach. Łodyga pojedyncza, wzniesiona, nieco owłosiona, o wysokości od 20 do 40 cm. Jest bruzdowana, łukowato wygięta i ma żywozielony kolor. Wyrasta z czołgającego się i rozgałęzionego kłącza.

Liście parzystopierzaste z 2–4 parami szeroko jajowatych listków, spiczaste, jasnozielone i błyszczące. Wyrastają z prostej, nierozgałęzionej łodygi. Osadka liścia zakończona jest małym kończykiem. 

Kwiaty długości 15–18 mm, zebrane są w groniaste kwiatostany od pięciu do dziesięciu kwiatów. Kwiaty różniące się barwą, początkowo są koloru czerwonofioletowego, a z wiekiem stają się niebieskofioletowe. Kwiat składa się z 5-działkowego kielicha, 5 płatków korony, 1 słupka, 9 pręcików zrośniętych w rurkę wokół słupka i 1 wolnego pręcika. Wokół właśnie tego wolnego pręcika występują miodniki w rynience jego nitki pręcikowej. 

Owoce to strąki mające kształt podłużnej torebki, zawierające kilka niewielkich nasion.

Kwiaty zapylane są przez trzmiele, gdyż tylko one dostać się mogą do nektaru. Kwitnie: kwiecień – maj. Po dojrzeniu dwie łupiny strąka skręcają się śrubowato, wyrzucając nasiona na pewną odległość. 

Rośnie w lasach liściastych i na ich obrzeżach, w zaroślach. Lubi gleby próchniczne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym i obojętnym. Roślina pokarmowa gąsienicy motyli Wietek morsei i Pasyn debrak.

Ze względu na swoje ładne i zakwitające wczesną wiosną kwiaty jest czasami uprawiany jako roślina okrywowa w cienistych miejscach ogrodu skalnego lub pod drzewami. Nasiona wysiewa się pod koniec marca lub na początku kwietnia wprost do gruntu, po 4–6 nasion w jednej kupce, w rozstawie 20 × 50 cm.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Groszek wiosenny #porady #ekologia #natura

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo