Jak odwrócić trend demograficzny? Rząd szykuje nową strategię

Potrzebne są rozwiązania, które sprzyjają zakładaniu rodzin przez młodych ludzi - wskazywała dziś minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Kongresu 590. Według niej, to m.in. odpowiednia polityka mieszkaniowa, podatkowa i stabilność zatrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wzięła udział w panelu dotyczącym prowadzenia polityki prorodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych. Maląg podsumowując ostatnie 5 lat w polityce społecznej wskazała, że polepszenie sytuacji finansowej rodzin i poprawa wskaźników pronatalistycznych było celem wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus".

"Warto to przypomnieć, bo w ramach tego programu do rodzin trafiło około 145 mld zł" - powiedziała minister.

Zwróciła uwagę, że program jest przez niektórych ekspertów krytykowany za brak wpływu na dzietność. Jednak - zdaniem minister - należy przeanalizować problem w perspektywie długofalowej.

- Polityki demograficznej nie zmieni się w ciągu jednej kadencji. To jest wyzwanie na wiele lat, ale przede wszystkim wymaga ona systematycznych działań

- mówiła Maląg.

"Kiedy obejmowaliśmy rządy współczynnik dzietności był na poziomie 1,28. Dzisiaj jest to ponad 1,4. Można powiedzieć, że oczekiwania były wyższe, jednak w ostatnich 5 latach dzieci urodziło się około 1 mln 900 tys., a więc więcej niż mówiły prognozy GUS w wysokiej perspektywie"

Podkreśliła jednocześnie, że przy analizie tego tematu należy wziąć pod uwagę liczbę kobiet w tzw. wieku rozrodczym, która jest coraz mniejsza. "Wyzywaniem dla nas jest stworzenie warunków dla rodziny, by młodzi ludzie chcieli zakładać rodzinę, żeby w tej rodzinie rodziły się dzieci" - powiedziała Maląg.

Dlatego - jak wymieniła - oprócz 500 plus dodatkowym wsparciem dla rodzin jest m.in. program "Maluch plus". "Dzięki niemu od 2015 r. zostały podwojone miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 - dziś mamy ich prawie 200 tys." - wskazała szefowa MRiPS.

Zapowiedziała, że rząd zamierza wdrażać "kolejne perspektywy w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz programów rządowych tak, aby dać rodzicom możliwość wyboru".

Nowa strategia

Wśród propozycji służących odwróceniu niekorzystnych trendów demograficznych minister wymieniła m.in. działania w zakresie polityki mieszkaniowej, przyjazną politykę podatkową, stabilność zatrudnienia i kontynuowanie dotychczasowych programów społecznych.

"Są przygotowane takie rozwiązania, których część na pewno zostanie przedstawiona przez pana premiera Mateusza Morawieckiego w Nowym Ładzie. One sprzyjają przede wszystkim temu, aby młodzi ludzie podejmowali decyzję o założeniu rodziny" - podkreśliła minister.

Jak dodała, wyzwania w tym zakresie znajdą się także w opracowywanej obecnie przez rząd strategii demograficznej. "O konkretnych rozwiązaniach jeszcze dzisiaj nie będę mówiła. (...) Strategia niebawem ujrzy światło dzienne" - powiedziała.

Maląg podkreśliła, że w polityce prorodzinnej potrzebna jest też współpraca rządu z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#polityka #rząd #demografia #dzieci #Polska

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo