"USA odpowiedzą na działania Rosji"

Stany Zjednoczone będą reagować na lekkomyślne lub agresywne działania Rosji – powiedział BBC sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wskazał, że jego kraj skupia się na takich działaniach Moskwy jak traktowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, atak hakerski z użyciem programu SolarWinds i ingerencja w wybory.

/ Tony Blinken / U.S. Department of State from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

"Wolelibyśmy bardziej stabilne i przewidywalne relacje"

– wskazał w wywiadzie Blinken, który przebywał w Londynie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7, grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata.

W oświadczeniu wydanym po dwudniowych rozmowach G7 skrytykowała Moskwę za jej "nieodpowiedzialne i destabilizujące zachowanie", szczególnie wobec Ukrainy, oraz za cyberataki.

Jeszcze w lutym prezydent USA Joe Biden zakomunikował, że dał do zrozumienia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, "że minęły czasy, gdy Stany Zjednoczone ustępowały w obliczu agresywnych działań Rosji". BBC pisze, że poprzednik Bidena, Donald Trump, miał nieraz unikać krytykowania rosyjskiego przywódcy.

Ponadto Blinken powiedział Programowi 4 Radia BBC, że administracja Bidena nie próbuje hamować Chin, podkreślając, że Stany Zjednoczone opowiadają się za utrzymaniem systemu międzynarodowego opartego na zasadach.

Zastrzegł jednocześnie, że państwa muszą bardzo uważnie przyglądać się temu, czy Chiny inwestują w ich strategiczne aktywa. "Myślę, że musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o dokładny charakter tych inwestycji" - powiedział amerykański sekretarz stanu.

W kwestii Afganistanu Blinken podkreślił, że USA "pozostają w grze" i będą nadal zaangażowane w tym kraju pomimo wycofania wojsk. Administracja Bidena ogłosiła, że ostatni żołnierze amerykańscy opuszczą Afganistan do września. Blinken wskazał, że regionalne potęgi mogą być zmuszone do "podjęcia działań" i wykorzystania swoich wpływów, aby utrzymać kraj na dobrej drodze.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#USA #Rosja #Antony Blinken

bm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo