Polska pomoc dla Madagaskaru

Szpital franciszkanek misjonarek na Madagaskarze potrzebuje generatora tlenu, by móc ratować chorych na COVID-19. O pomoc apeluje pracująca tam w bardzo trudnych warunkach siostra Małgorzata Langner z Polski. Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzą Caritas Polska oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

fot. caritaspoznan.pl

Połowę pacjentów szpitala w Antsirabe, trzecim co do wielkości mieście na Madagaskarze, stanowią chorzy na COVID-19. Prowadzony przez franciszkanki misjonarki Maryi szpital współpracuje z placówką państwową, od której wypożycza butle. Tamtejsi medycy używają również koncentratorów tlenu, jednak nie wystarcza go dla wszystkich chorych. 

W szpitalu misjonarek pracuje obecnie siostra Małgorzata Langner z Polski, która mieszka na Madagaskarze od 14 lat.

"Codziennej” udało się skontaktować z misjonarką.

„Ciężko chorych umieszczamy w sali reanimacyjnej i często nie udaje nam się ich uratować” – czytamy w przesłanej nam wiadomości.

„Wcześniej tutaj był tylko oddział położniczy i mała przychodnia (mnóstwo porodów)” – pisze misjonarka. Później siostrom udało się rozwinąć szpital i otworzyć nowe oddziały. Wciąż brakowało jednak miejsc, by przyjąć wszystkich chorych.

„W ubiegłym roku, dzięki pomocy Fundacji Polska Pomoc dla Afryki, otworzyliśmy nowe skrzydło szpitala. I dzisiaj jest ono pełne chorych na COVID” – czytamy.

„Nie wybrałam sobie miejsca, ale byłam gotowa wyjechać wszędzie, gdzie jest potrzeba. Los padł na Madagaskar” – pisze siostra Małgorzata.

Misjonarka podkreśla, że w Antsirabe trwa walka na śmierć i życie. Niezbędny jest zakup generatora tlenu, który kosztuje 105 tys. euro, czyli około 480 tys. zł, co zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe placówki, a dostawa urządzenia będzie możliwa dopiero po 50 dniach od wpłaty potrzebnej kwoty. Zbiórkę pieniędzy na ten sprzęt prowadzi Caritas. Jak informuje nas dział komunikacji Caritas Polska, w zeszłym tygodniu udało się zebrać około 70 tys. zł. Równolegle środki zbiera poznański Caritas, który z kolei przed majówką zebrała 66 tys. zł. 

„Mottem naszego szpitala jest »Służba, ochrona życia«, dzień i noc staram się być gotowa, aby odpowiadać na to wezwanie. Siłę czerpię z modlitwy, adoracji, Eucharystii”

– pisze siostra Małgorzata Langner, która apeluje o wsparcie placówki. Informacje o możliwości przekazania pieniędzy można znaleźć na stronie internetowej Caritas.
 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Hubert Kowalski
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo