Hiszpania znosi kolejne restrykcje

Ponad połowa z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii zapowiedziała do środy, że w związku z upływającym w nocy z soboty na niedzielę stanem zagrożenia epidemicznego złagodzi obowiązujące od 25 października obostrzenia sanitarne. Tymczasem w kraju notuje się znaczący wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Pikist

We wtorek wykryto ok. 4,5 tys. nowych infekcji, a liczba zakażeń przypadających na 100 tys. osób przekracza już poziom 213.

Minister zdrowia Carolina Darias wezwała władze wspólnot autonomicznych do “rozsądnego” cofania restrykcji przeciwepidemicznych, ale większość regionów zapowiedziała, że wydłuży godziny pracy placówek handlu i usług, zniesie godzinę policyjną lub zlikwiduje ograniczenia we wjeździe i wyjeździe z regionu.

Jako ostatni dotąd region usuwanie restrykcji sanitarnych ogłosiła wspólnota autonomiczna Kastylii-La Manchy. W nocy z soboty na niedzielę zacznie tam obowiązywać swoboda wjazdu i wyjazdu z regionu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi luzowania restrykcji po wygaśnięciu stanu zagrożenia epidemicznego, opublikowanymi w środę w dzienniku ustaw przez rząd centralny, o legalności wprowadzanych w regionach zasad sanitarnych będzie musiał wypowiedzieć się Sąd Najwyższy Hiszpanii.

Decyzję tę skrytykował w środę wicepremier baskijskiego rządu Josu Erkoreka, twierdząc, że “sądy nie mogą wyręczać polityków w działaniach na rzecz walki z pandemią”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #pandemia #Hiszpania #restrykcje

as
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo