Szczepienia w więzieniach i szpitalach psychiatrycznych

Szczepienia przeciw COVID-19 będzie można wykonywać u osadzonych w jednostkach penitencjarnych oraz u pacjentów szpitali psychiatrycznych - zakłada skierowana do ogłoszenia regulacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia.

whitesession / CC0

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt zmiany rozporządzenia MZ w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Projekt nie był przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych, z uwagi na konieczność jego pilnego wejścia w życie.

„Projekt zakłada rozszerzenie katalogu miejsc, w których wykonywane będą szczepienia przeciwko COVID-19, o miejsce pobytu osoby, która jest pozbawiona wolności, w jednostkach penitencjarnych, dla osób tam osadzonych albo przebywa w szpitalu psychiatrycznym”

– wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

Podano, że populacja przebywająca w zakładach karnych i aresztach śledczych to około 70 tys. osób.

„Organizacja konwojów do punktów szczepień dla każdej osadzonej osoby jest nieracjonalna i nieefektywna oraz wzbudzać może kontrowersje społeczne - dowożenie grup osadzonych do publicznych podmiotów leczniczych oraz konieczność udzielenia im świadczenia poza kolejnością, ze względów na obligatoryjność zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu” – zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Oceniono również, że mogłoby w sposób znaczący wpłynąć na wydolność służby konwojowej Służby Więziennej.

W szpitalach psychiatrycznych – jak wskazano - istnieje możliwość zorganizowania szczepienia przez wyjazdowy zespół lub zakwalifikowania szpitala jako punktu szczepień ograniczonego do populacji pacjentów w nim przebywających.

Liczba takich pacjentów wynosić może około 15-20 tys. osób.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#szczepienia #zakład karny #więzienie #areszt #szpital psychiatryczny

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo